5 věcí, kterými se nechá rozptylovat každý začínající investor
- Víte, jak se má chovat každý správný investor a jak správně postupovat?
- Začínající investoři se častokrát dopouští zcela zbytečných chyb
- Pojďme se podívat na 5 věcí, kterými se nesmíte nechat rozptýlit

Ideální investor jedná zcela chladně a logicky. Bohužel to však není tak úplně jednoduché a zejména začínajícím investorům často kalí mysl emoce, které do obchodování a investování vůbec nepatří. Je potřeba oddělit od sebe tyto dvě strany mince, abyste se mohli správně rozhodovat a došli zdárně ke svému vytyčenému investičnímu cíli. Které to jsou ony nejčastější věci rozptylující nováčky ve světe investic a jak se jim vyhnout?
1. Ostatní bohatnou rychleji
„Závidět se nemá,“ určitě slyšel snad každý z nás. A u investování to platí zrovna tak. S rozvojem sociálních sítí je stále těžší nemít na očích a na mysli (často předstírané) bohatství ostatních. Přitom bychom neměli nechávat právě takto nepraktickou emoci, jako je závist, vstupovat do našeho strategického rozhodování.
Fakt, že (jestli) ostatní dokázali vydělat více či méně, nesmí ovlivňovat naše vlastní investiční rozhodování. Je potřeba hledět přesně opačným směrem, tedy na své vlastní portfolio a své investiční cíle.
2. Historické výnosy
Morningstar uvedla, že 42 % akcií z indexu S&P 500 v letech 2011 až 2020 překonalo 58 % ostatních z oněch 500 akcií. Asi každý na první dobrou odpoví, že by si rád vybral oněch 42 „vítězných“ %, jenže kdyby to bylo tak jednoduché… Ve skutečnosti odhalit 4/10 úspěšnějších firem je daleko těžší, než se na první pohled zdá. Rozhodně se nestačí podívat, jak si která firma vedla v minulosti a podle toho usuzovat, jak si povede v budoucnu.
Minulá výkonnost není zárukou budoucího výnosu – říká nejedna reklama i příručka investování. Tak tomu věřte! Kdybyste chtěli vytušit, které akcie si povedou dobře, zkuste se naučit alespoň základy hodnotového investování a způsob, jak hledat podhodnocené akcie.
3. Přemíra úsilí a času
Chcete si přečíst knížku rychleji než za měsíc? Věnujte čtení více času. Chcete se rychleji něco naučit? Věnujte tomu více času. Jenže pozor, u investování to neplatí! Tato disciplína je podobná spíše vaření – když vaříte, chápete, že vše má svůj čas a řád. Není vždy možné uvařit rychleji, jenom tím, že tomu věnujeme více času nebo úsilí.
Smutný fakt je, že většina traderů (aktivních obchodníků, kteří zadávají řadu investičních příkazů denně) nedokáže dlouhodobě porážet pasivní investice do ETF. Pokud se chcete do investování „opřít“ a věnovat této oblasti více času, raději namísto aktivnějšího obchodování čtěte kvalitní knihy a naučte se více teorie, abyste o investování více věděli.
Jak říká Charlie Munger: „Pokud chcete být výjimečně úspěšní, seďte na zadku a většinu života si čtěte.“
I Warren Buffett říká, že není potřeba denně sedět u svého brokera a bedlivě sledovat trhy. Namísto toho může být lepší dlouhodobá strategie hodnotového investování: „Z dlouhodobého hlediska budou zprávy z akciového trhu zanedbatelné. Ve 20. století Spojené státy prožily dvě světové války a další traumatické a nákladné vojenské konflikty. Zasáhla je krize, asi tucet recesí a finančních panik, ropné šoky, chřipková epidemie a odstoupení zneuznaného prezidenta. Přesto index Dow Jones vzrostl z 66 na 11 497 bodů.“
4. Krátkodobé úspěchy
Určitě už jste koukali na nějaké aktivum a říkali si vyčítavě: „Škoda, že jsem nezainvestoval více!“ nebo „Taky jsem tam měl něco poslat!“ To nevadí, to se stává a nic negativního to nevypovídá o vás jako o obchodníkovi či investorovi.
Na trhu se občas objeví příležitosti, které rostou až na měsíc… ale taky řada dalších příležitostí spadne až na zem. Nedejte se ovlivnit těmito iracionálními prudkými výkyvy, raději se soustřeďte na svůj dlouhodobý cíl. Investování je běh na dlouhou trať. Platí přísloví, že můžete prohrát bitvu (vynechat nějakou spekulaci), když vyhrajete válku (dlouhodobě vyděláváte).
5. Členové klubu Mensa
Warren Buffett tvrdí, že: „Na to, abyste byli úspěšnými investory, nepotřebujete mít stratosférické IQ, mimořádné podnikatelské postřehy nebo neveřejné informace. Zapotřebí je jen inteligentní uvažování při rozhodování a schopnost udržet emoce na uzdě, aby ho nepodrývaly.“
Chcete se snad hádat s Warrenem Buffettem? Investování skutečně není raketová věda, stačí jednoduchá strategie, trpělivost a důslednost. Mějte přiměřené očekávání, studujte a výsledky se dříve nebo později dostaví.
Závěrem
Nedejte se ovlivnit emocemi. Řada zkušených obchodníků a investorů se shoduje, že když své rozhodnutí nechali ovlivnit emocemi, dopadlo to špatně. Není vůbec snadné se od všech rozptýlení odprosit, ale je to klíčem k úspěchu.
Benjamin Graham jednou řekl, že „Nakonec je mnohem méně důležité, jak se chovají vaše investice, než jak se chováte vy.“