V dnešní době máme všechny informace doslova na dosah rukou
I přes všechny snahy se ale někdy nedaří vyhledat potřebné informace
Ukážeme vám proto 5 tipů, jak vyhledávání posunout na novou úroveň
Vyhledávač společnosti Google již řadu let naprosto dominuje nad svou konkurencí. Začátkem letošního roku ho využívalo až 90 % všech uživatelů internetu. Celkem tak jde asi o 4,5 miliardy lidí. Ne každý však ví, jak vyhledávač funguje a jak ho správně používat. Dnes se proto podíváme na 5 tipů, jak vyhledávat lépe a získat tak z Googlu maximum.
Jak funguje řazení výsledků?
Když něco vyhledáváte, tak vám Google vždy během okamžiku nabídne nespočet odkazů a odpovědí. Při vyhledávání se určitě hodí vědět, že jsou zobrazené výsledky seřazené podle určitých pravidel. Díky tomu pak můžete dosáhnout relevantnějších výsledků, které lépe odpoví na vaše dotazy.
Výsledky vyhledávání jsou seřazeny pomocí speciálního algoritmu. Ten hledí na to, jak jsou konkrétní odkazy obecně oblíbené a důležité. Kromě toho také samozřejmě sleduje to, co přesně jste do vyhledávače zadali a jak moc se termíny ve výsledcích objevují. Tudíž stojí za to občas popřemýšlet, zda je vyhledávaný výraz vůbec relevantní.
Významnou roli při vyhledávání hraje i samotný kontext. Způsob, jakým vyhledávaný výraz či dotaz pokládáte, též dost ovlivňuje zobrazené výsledky. Místo dotazu, zda nějakou nemoc vyléčím určitým lékem je tedy lepší zeptat se, na co se daný lék využívá. Docílíte tím tak odbornější a přesnější odpovědi.
Místo spojení „motá se mi hlava“ radši použijte „závratě“. Takové slovo se zase pravděpodobněji vyskytuje na odborných lékařských stránkách. Obecně u Googlu platí, že jednodušší výrazy se těší většímu úspěchu. Například u převodu jednotek, u počasí či výpočtů pak stačí zadat jen klíčové výrazy jako „počasí praha“. Google totiž ani nerozlišuje malá a velká písmena.
Žijeme v bublině?
Ať už se nám to líbí nebo ne, tak je zkrátka faktem, že nás vyhledávače pozorují. Díky tomu nám pak mohou při vyhledávání potřebných informací dodat výsledky, které jsou pro nás osobně relevantní a nejpravděpodobněji nás uspokojí. Výsledky se proto mohou lišit na základě aktuální lokality, poslední historie vyhledávání či zájmů. Ne vždy to však může opravdu pomáhat.
Když své zařízení někomu půjčím, tak budou výsledky vyhledávání po nějaké době přizpůsobené jemu. Mimo to Google někdy kvůli personalizaci upozaďuje pravdu a nabízí nepravdivé zdroje. Toho jsme byli svědky například při pandemické krizi, ovšem společnost to rychle vyřešila zvýrazněním oficiálních zdravotnických zdrojů. Pro „nezaujaté“ výsledky stačí použít anonymní režim.
Vždy kontrolujte zdroje
Dalším neodmyslitelným prvkem, na který je potřeba si při vyhledávání na Googlu dát pozor, jsou zdroje. Díky pečlivému výběru zdroje se totiž zvýší šance na dostání relevantního výsledku. Kvalitní obsah a výsledky jsou totiž k nalezení primárně na ověřených webech.
Při vyhledávání o onemocnění Covid-19 je tedy logické zvolit oficiální vládní zdroje a ne nějaký náhodný blog. Vládní web by měl přece jen zajistit pravdivost poskytnutých informací, kdežto osobní blog může psát naprosto kdokoliv bez potřebných výzkumných dat či kompetencí.
Poslední tip, jak se zlepšit ve vyhledávání na Googlu, může znít jako špatný vtip. Přesto však stojí minimálně za vyzkoušení. Pokud nejste spokojeni s tím, jak vyhledávač řadí výsledky či jak se je snaží personalizovat, tak máte vždy možnost zvolit jiný vyhledávač.
Mezi nejznámější alternativy patří například Bing, Yahoo, DuckDuckGo a další. Tyto vyhledávače pak pravděpodobně poskytnou na stejné dotazy zcela odlišné výsledky. Některé výsledky neposkytují na míru uživatelům či využívají jiný systém jejich řazení.