Co je to BCI a proč bude rok 2022 pro tuto technologii naprosto zlomový?

Luboš Srb
  • BCI je neurální rozhraní propojující mozek s počítačem
  • Mezi přední firmy vyvíjející BCI patří Blackrock Neurotech či Neuralink
  • Očekává se, že by v roce 2022 mohlo dojít k technologické revoluci
Mozkový implantát Neuralink
Mozkový implantát Neuralink

Nejspíš znáte film Matrix, ve kterém se lidé připojovali přes speciální rozhraní právě do nového světa, kde figurovaly počítače a kde bylo možné vlastně cokoliv. Umíte si představit, že by něco podobného fungovalo i v reálném světě? V roce 2022 se možná dočkáte.

Co je to BCI?

Pokud jde o BCI (Brain-computer interfaces – pozn. redakce), tak se bavíme o něčem podobném, kdy neurální rozhraní propojuje lidský mozek s počítačem, a to vede k takřka neomezeným možnostem, jak se toho dá využít.

BCI se označuje také jako neuralink, tedy stejně jako je název společnosti Neuralink od nejbohatšího člověka na světě a technologického vizionáře, Elona Muska. Nicméně to není jediná a ani asi nejnadějnější společnost, která vyvíjí speciální neurální rozhraní.

Neuralink Elona Muska
Neuralink Elona Muska

Čtěte také: Propojení lidí a počítačů: blížící se revoluce v podobě umělé inteligence


Mozkový implantát od Blackrock Neurotech

Blackrock Neurotech už dokázalo vyrobit mozkový implantát, který umožňuje ovládat robotickou ruku pouze pomocí myšlenek. A v roce 2022 má dostat na trh první komeční produkt pro běžné zákazníky, což by představovalo naprostou revoluci.

Americká firma se zpočátku zaměří na lidi s nejnaléhavějšími potřebami, jako je ALS a těžká tetraplegie. A až poté se přesune k tomu, kdy bude chtít pomocí svého implantátu řešit například deprese a další stavy, kdy léčiva nefungují příliš efektivně.

Neuralink a jeho pokusy s makakem

V laboratoři americké firmy Neuralink už probíhají pokusy s makakem, který dokáže díky mozkovému implantátu hrát hru pong pomocí myšlenek. Elon Musk samozřejmě slibuje velké věci, což mu mnozí zatím nevěří, ale cílem jeho společnosti je taktéž v letošním roce přijít s produktem, který se bude testovat na prvních lidech.

Právě získání oprávnění k tomu provádět testy na lidech může znamenat velký oříšek, možná i větší než za pomoci současných technologií vyvinout samotné řešení, které spojí biologický mozek s umělým zařízením, tedy počítačem. A bude to celé oboustranně komunikovat a řešit například zdravotní problémy způsobené chybami v mozku či těle.

Neuralink
Neuralink

Doporučujeme: První člověk na světě napsal příspěvek na Twitteru jen pomocí myšlenek!


Řešit se to dá i jinak, než operací

Vedle firem Blackrock Neurotech a Neuralink je tady například startup Neurable, který nedávno představil pár sluchátek využívajících senzory mozkových vln k měření úrovně soustředení po celý den. Obejdete se tak bez operace a vpravování implantátu do mozku, kterou nemusí chtít lidé podstupovat.

Experti tvrdí, že se v nejbližší době mají prosazovat především technologie, které budou řekněme pro uživatele méně invazivní a nebudou vyžadovat přímo operaci a využívání mozkového implantátu. Ale v delším časovém horizontu se očekává, že budou přelomové naopak mozkové implantáty, které umožní mnohem zajímavější a naprosto přelomové věci.

Lidé se možná jednoho dne ani nebudou muset nic učit, ale vše se jim pouze přehraje do mozku. Kdoví… Každopádně rok 2022 má být v tomhle směru velice zajímavý a měl by ukázat první řešení v praxi, takže bude jistě zajímavé sledovat, s čím která společnost přijde.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články