Google chce zarazit zneužití AI. Vytvořil nová pravidla

Richard Šimáček
Hacker | foto: Unsplash
Hacker | foto: Unsplash

Google zpřísnil pravidla AI: Zakázal využití AI k šíření dezinformací, násilí či nezákonného obsahu. Výjimky platí pro edukativní či umělecké účely.

Google se snaží zakročit včas

Výtvory umělé inteligence se na internetu objevují stále častěji a mnoho z nich má potenciál napáchat velkou škodu. Google proto přistoupil ke změně zásad používání AI. Ty jsou nyní mnohem přehlednější a zároveň i o dost přísnější.

Mezi zakázané aktivity patří nebezpečné či nezákonné chování, jako je obtěžování, šíření dezinformací, násilné nebo klamavé akce, šíření obsahu souvisejícího se zneužíváním dětí, násilný extremismus, šíření a vytváření explicitního obsahu, a dokonce i generování obsahu podporujícího sebepoškozování.

Není povoleno vydávat se za někoho jiného nebo šířit dezinformace týkající se zdraví, vlády a demokratických systémů obecně. Nepřekvapivě se umělá inteligence začala často používat k ovlivňování veřejného mínění nebo šíření zavádějících narativů. Je také zakázáno vytvářet pomocí umělé inteligence malware nebo ji zneužívat k obcházení bezpečnostních procesů webů či softwaru.

Umělá inteligence Gemini | foto: Google
Umělá inteligence Gemini | foto: Google

Společnost vyjasnila několik výjimek

Google také objasnil určité výjimky, kdy je možné některá pravidla porušit. Pokud bude generován závadný obsah k edukativním, uměleckým nebo publicistickým účelům, tedy pokud je závadný obsah určen k osvětě veřejnosti, je možné jej využít. Je však důležité brát v úvahu, že potenciální újma musí být vyvážena velkým přínosem pro veřejnost.

Všechna tato pravidla platí pro veškerý obsah, který umělá inteligence zvládne vytvořit, tedy pro text, obrázky, audio i video. I přesto, že jsou pravidla poměrně jasná, je jisté, že je někdo bude schopen obejít, a budou tak muset být v budoucnu ještě upravena.

Každopádně je skvělé, že se Google snaží zamezit zneužívání své generativní umělé inteligence k vytváření nezákonného a škodlivého obsahu, protože v budoucnu bude obsah vytvořený AI téměř k nerozeznání od toho vytvořeného skutečnými lidmi. A to by mohl být problém. Proto je dobře, že Google předchází problémům včas.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články