I malé věci mohou změnit svět. Mini družice budou hlídat klima na Zemi

Dominick Tomanec
  • Boj s lesními požáry čekají revoluční změny
  • Jejich lokalizaci by již brzy mohly urychlit desítky miniaturních satelitů
  • Jak to vlastně funguje?
Požáry budou lokalizovány skrze řadu satelitů
Požáry budou lokalizovány skrze řadu satelitů

Nadějný nezávislý startup Muon Space přichází s mimořádně ambiciózním plánem, který má v budoucnu podpořit prevenci proti přírodním a ekologickým katastrofám. Ten by dle všeho mohl být již brzy představen v podobě členité sítě malých monitorovacích satelitů. Má však tento projekt šanci na realizaci?

Detekce ekologických katastrof

Jakkoliv moc je naše doba orientována na řešení nesčetných ekologických otázek, zůstává smutnou pravdou, že mnohé přírodní pohromy nejsou řešeny tak, jak by bylo nutné. Za hlavní příčinu pak můžeme zvláště v odlehlých či neobydlených oblastech bezpochyby označit nedostatečně rychlou lokalizaci oné katastrofy v podobě lesních požárů či podvodních zemětřesení. S pomocí nového startupu Muon Space by se to však již brzy mohlo změnit.

Ten si totiž klade za cíl vytvořit na nízké orbitě Země rozsáhlou satelitní síť, jež poslouží k včasnému zaznamenání veškerých přírodních pohrom. Ony satelity nesou jméno FireSats a dle oficiálních vyjádření Muon Space jsou zafinancovány nejen ze strany mnoha ekologických společností, ale i takových technologických gigantů jako je Google.

Bez zajímavosti pak také není, že bychom se vypuštění prvních testovacích kusů mohli dočkat již roku 2026, přičemž představitelé samotného startupu doufají v postupný vzrůst sítě až na 50 kusů.

Systém FireSat bude poskytovat mimořádně přesná data nejen o lesních požárech
Systém FireSat bude poskytovat mimořádně přesná data nejen o lesních požárech

Čtěte také: Robot v podobě malé včelky? Technologie jdou mílovými kroky vpřed


Využití infračervené technologie

Vývojáři projektu FireSat očekávají, že za pomoci nízko umístěných satelitů bude možné získávat vysoce přesná a důvěryhodná data takřka v reálném čase. Tomu mají významně dopomoci infračervené senzory, jimiž bude vybaven každý jeden satelit. Dále je také očekáváno, že bude celá síť schopna permanentního pozorování krajiny a klimatu, přičemž má zachytávat data jako teplotu, polohu a v případě monitorování požáru i teoretickou rychlost šíření.

Dle Dana McCleese, hlavního vědce a technika projektu, budou satelity opatřeny i systémy proti falešně pozitivním nálezům. To je samozřejmě velmi důležité k dosažení co možná nejvyšší efektivity a zároveň spolehlivosti. Očekává se pak, že by každý jeden satelit mohl spolehlivě pokrýt až 1 500 kilometrů při jediném pozorování z výšky nad osmdesát metrů.

Ve zkratce pak jen lze dodat, že by právě takto mohla vypadat budoucnost našeho ekologického směřování. Díky technologii, jako je tato, totiž můžeme nejen včas řešit rozsáhlé lesní požáry, ale také predikovat potenciální škody způsobené všemožným přírodním běsněním.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články