Google Bard je nyní k dispozici ve více než 180 státech, Evropa ale chybí
Místní nadšenci očekávanou umělou inteligenci netrpělivě vyhlížejí
Poradíme vám, jak vyzkoušet AI od Googlu v Česku již nyní
Není to tak dlouho, co Google spustil testování svého vlastního chatbota, který má být silnou konkurencí pro současný monopol v této oblasti – ChatGPT od společnosti OpenAI. Ačkoliv první výsledky porovnání nedopadly ve prospěch nováčka, technologický gigant na svém počinu nepřetržitě pracuje a další pokroky představil na vývojářské konferenci I/O. Kromě plánovaných změn bylo rovněž oznámeno zpřístupnění Google Bard do dalších států, ovšem ani jeden z nich se nenachází na území Evropy. Přesto existuje způsob, jak si novinku vyzkoušet i u nás.
Umělá inteligence od Googlu s velkými ambicemi
Pokud jste jedni z těch, kteří objevili kouzlo chytrých chatbotů a jejich výhody využíváte na denní bázi, jistě již nedočkavě vyhlížíte počin Googlu s jejich systémem Bard. Kalifornská společnost ujišťovala o neuvěřitelných schopnostech chystané novinky a její ambici konkurovat ChatGPT, což rozhodně nebude jednoduchý úkol. Za tímto účelem vznikl jazykový model LaMDA, který byl následně nahrazen poněkud schopnějším modelem PaLM 2 (Pathways Language Model), který sbírá informace převážně z internetových zdrojů. To znamená, že oproti konkurenci bude mít čerstvější data, ovšem pochopitelně si bude muset dávat větší pozor na množství zavádějících nebo vyloženě lživých informací.
Před několika dny jsme vás informovali ohledně eventu Google I/O, na kterém společnost představila množství zajímavých novinek, včetně těch, které se týkají systému Bard. Tvůrci přislíbili možnost nahrávání obrázku a následnou interakci umělé inteligence s ním, implementaci do dalších aplikací Googlu (např. Gmail, Tabulky, Google Docs) a integrace Adobe Firefly, který dokáže po zadání textu generovat obrázky. Rovněž nám bylo oznámeno rozšíření testovací verze do dalších států, přičemž nyní jich je již přes 180. Starému kontinentu se však Google stále vyhýbá.
Přesto lze služeb chytrého asistenta využít již nyní – stačí si naistalovat a aktivovat VPN, díky které se připojíte k IP adrese libovolného státu. Zkrátka a jasně, Google si bude myslet, že se nacházíte v jiném státě, kde je Bard již k dispozici. VPN služeb je v současné době skutečně mnoho, což výběr usnadňuje a zároveň komplikuje.
Osobní zkušenost mám s rozšířením do prohlížeče Google Chrome s názvem VeePN, které je v základní verzi k dispozici zdarma (základní verze obsahuje pouze vybrané státy, včetně USA a Velké Británie), ale existuje také mnoho jiných alternativ. Použití takového programu je zpravidla velmi jednoduché – zvolíte lokalitu, ze které chcete být Googlem viděni a následně službu spustíte. Poté už stačí zadat do vyhledávacího řádku adresu webové stránky Google Bard a můžete začít klást otázky.
Seznam států, ve kterých je novinka Bard od Googlu přístupná, naleznete zde. Upozorňujeme, že nový chatbot ještě neumí česky, takže budete muset oprášit angličtinu, nicméně do budoucna se s tuzemským úředním jazykem počítá.