Na jednu stranu si Japonsko, jakožto jedna z největších světových technologických velemocí, může připsat dosažení dalšího důležitého milníku, Měsíce. Na tu druhou však stále není důvod k oslavám, lunární modul SLIM je totiž dle informací vesmírné agentury JAXA v problémech. Bude v pořádku a naplní své poslání?
Úspěšně neúspěšné přistání
Japonská vesmírná agentura JAXA vkládala do přistání modulu SLIM na měsíčním povrchu nemalé naděje, dle nejnovějších dat však náhle přestal odpovídat. Odborníci se domnívají že při dosedání na příliš příkrý povrch došlo k převržení modulu, kvůli čemuž nedokáže generovat energii skrze solární panely.
Z té lepší stránky však lze samotnou přistávací proceduru považovat nejen za úspěšnou, ale dokonce průlomovou. Zavedenou praxí je totiž přistání v okruhu zhruba jednoho, až deseti kilometrů od původně plánovaného místa. Modul to však dokázal s odchylkou pouhých 55 metrů, což více než vypovídá o japonském smyslu pro přesnost.
Ohledně nastalých potíží však řídící středisko zůstává optimistické. Dle telemetrický údajů by totiž panely SLIMu měly být otočeny k západu. To by za správné konstelace mohlo znamenat znovuobnovení spojení se Zemí a plnění zadaných cílů.
Japonská vesmírná agentura pochopitelně nevyslala svůj modul na Měsíc jen pro dosažení tohoto milníku. Jak už totiž bylo zmíněno, mise SLIMu sestává ze dvou úkolů.
Tím prvním je hledání olivínu (pozemský nerost), jenž by mohl být podroben dalšímu zkoumání a použit k prokázání teorie o vzniku Měsíce po střetu se Zemí. Stejného cíle se týká i druhý úkol, hledanými horninami však tentokrát mají být exotické čediče a konkrétním místem hledání je oblast Nektarového moře.
Momentálně však můžeme jen doufat v obnovení funkčnosti modulu a úspěšnému zahájení mise.