Pokud patříte mezi zaryté fanoušky sci-fi nebo hororového žánru, určitě jste tu a tam narazili na postavy vybavenými robotickým exoskeletem. Ty měly primárně vojenské využití, tj. dát hrdinům takřka nadlidské schopnosti v boji proti úhlavnímu nepříteli.
Robotická budoucnost v praxi
Když však pomineme filmový svět, můžeme již nyní říci, že se tyto „oblečky“ začínají čím dál tím více prosazovat i v praxi. Například němcká společnost German Bionic na letošním veletrhu CES 2023 představila svůj nositelný exoskelet, jež má personálu ve skladech pomoci při zvedání těžších předmětů a zabránit poranění zad.
Pak jsou tady velmi unikátní projekty, kdy například díky speciální robotické kostře mohou lidé s hendikepem či váleční veteráni opět chodit. Svým způsobem je až děsivé, že to, co jsme viděli v hollywoodských spektáklech jako Avatar nebo Na hraně zítřka apod., se stává skutečností.
A jak se zdá, pro spoustu zavedených firem stejně jako celou řadu prestižních univerzit je právě tento druh stále ještě neprobádaných vod velkou výzvou. Důkazem budiž pavoučí skeleton, se kterým přišel tým vědců z Tokijské univerzity.
Zařízení je poměrně subtilní a připevňuje se na zádech. V podstatě jde o batoh, který nosí školáci, avšak s tím rozdílem, že místo kapes z něj trčí robotické paže. Ty s uživatelem do značné míry interagují. Vedoucí týmu Masahiko Inami vidí v novince značný potenciál. Je přesvědčen, že v tomto případě není hlavním motorem jen samotná skutečnost, že jedinec může mít k dispozici více rukou.
Říká, že paže jdou libovolně vyjmout, lidé je mohou sdílet, případně do budoucna nahradit podobně orientovanými proprietami. Z videa je evidentní, že v tento okamžik jde spíše o definování konkrétního smyslu novinky a překonávání limitů. V praxi by za předpokladu úplné interakce skutečně mohlo vypomoct tam, kde lidem běžně dvě ruce nestačí, ale pro masy tento exoskelet nejspíš nebude.