Je tam život? Hubbleův teleskop si možná připsal nejdůležitější objev

Dominick Tomanec
  • Atmosféra vzdálené planety je prý tvořena vodní párou
  • Její povrch je však stejně horký jako Venuše
  • Mohl by zde existovat život?
Možná podoba planety GJ 9827d
Možná podoba planety GJ 9827d

Jsme ve vesmíru sami? To je otázka, jež nedává spát celým generacím vědců již od počátků moderní astronomie. Právě proto je objev každé nové planety s možným výskytem vody (v jakémkoli skupenství) vždy velikou událostí. Jinak tomu není ani u 97 světelných let vzdálené exoplanety GJ 9827d, u níž byl prokázán velmi bohatý výskyt vodní páry v atmosféře, informuje web Space.

Hubbleův dalekohled na scéně

Exoplaneta GJ 9827d je doposud nejmenší objevenou planetou tohoto typu, která oplývá vlastní atmosférou. Dle pozorování je asi dvakrát větší než planeta Země, přičemž obíhá hvězdu GJ 987 v souhvězdí Ryb.

Planeta byla Hubbleovým teleskopem pozorována tři roky, během kterých se jedenáctkrát vyskytla mezi svou domovskou hvězdou a pozorovacím úhlem teleskopu. Vzhledem k tomu, že jednotlivé chemické prvky absorbují světlo na různých vlnových délkách, nebylo nijak složité z otisků nesených světlem hvězdy (jež prošlo atmosférou) určit složení plynného obalu planety. K tomu pak posloužil právě Hubbleův teleskop.

Vesmírný teleskop Jamese Webba
Vesmírný teleskop Jamese Webba

Čtěte také: To je panečku podívaná! Hubbleův teleskop pořídil úžasný snímek supernovy


Pevný, či plynný svět?

Vědci momentálně stojí před složitým úkolem v podobě určení planetárního typu. Tedy, zda se jedná o miniaturní plynnou planetu (s pevným jádrem), ohromnou planetu tvořenou horninami, či významně teplejší (povrch GJ 9827d má dosahovat teploty 700 stupňů celsia) variaci,na Jupiterův měsíc Europa.

Dle Pierra-Alexise Roye z Trottierova institutu pro výzkum exoplanet na univerzitě v Montrealu jsou pravděpodobné dvě možnosti. Buď byl během šesti miliard let v blízkosti domovské hvězdy odpařen veškerý vodík, což by vysvětlovalo atmosféru tvořenou vodní párou a doposud neúspěšné pokusy o hledání vodíku v blízkosti planety. A nebo by zde tento prvek mohl stále ve velmi hojném množství existovat, což by planetu povýšilo na takzvaný mini-Neptun.

Studie mnoha výzkumníků tak aktuálně označují tento svět za hlavní cíl pro budoucí výzkum provedený s pomocí dalekohledu Jamese Webba.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články