K Zemi se řítí nebezpečný asteroid. NASA z něj získala unikátní vzorky

Tomáš Richter
  • K Zemi se blíží asteroid Bennu
  • NASA jej pozoruje od roku 1999
  • Agentuře se podařilo získat vzorky
Země vesmír planeta oběžná dráha
Země vesmír planeta oběžná dráha

Asteroid Bennu je v hledáčku NASA více než 24 let. Planetka z z Apollonovy skupiny  je rovněž na seznamu potenciálních hrozeb, jelikož se nachází na kolizní trajektorii se Zemí. S ohledem na velikost tělesa s průměrem 490 metrů, by taková srážka mohla být fatální.

Dopad by byl fatální

Případný střet by odpovídal zhruba 1 200 megatunám TNT, což je 12× více, než je síla nejničivější termonukleární pumy v historii lidstva a zároveň jen o zlomek méně, než veškerý jaderný arzenál, jež je na světě v současnosti k dispozici.

Jak sami vidíte, dopad by byl skutečně drtivý. Vědci už stihli spočítat, kdy by k něčemu takovému došlo. Nejčastěji se skloňuje rok 2300 a šance kolize je dokonce vyšší, než se původně předpokládalo. Jestli se vám zdá pravděpodobnost 1 : 1 750 hodna mávnutí rukou, tak vězte, že je nutné brát situaci velmi vážně.

Dvojice binárních asteroidů
Dvojice binárních asteroidů

Čtěte také: SpaceX zvyšuje otáčky. Přípravy na druhý let Starship Super Heavy vrcholí


NASA získala důležité vzorky

Důležitým aspektem je i samotná činnost Slunce (zahřívání může ovlivnit rotaci asteroidu) a gravitace dalších vesmírných těles v jejichž blízkosti se Bennu pohybuje. Značnou roli v upřesnění výpočtu sehrála sonda OSIRIS-REx, již NASA do kosmu vyslala, aby se pohybovala v jeho těsné blízkosti.

Vesmírná agentura navíc může další podrobnosti vyčíst ze vzorků, které má díky sondě aktuálně k dispozici, informuje Ars Technica. Robotické paži OSIRIS-REx se totiž podařilo nashromáždit více než 60 gramů materiálu, což odpovídá váze oblíbené tyčinky Snickers. A ač se to nezdá, je to podle vědců více než dost.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články