Kdy proběhne testovací let Starship SN11 od SpaceX?

Luboš Srb
  • Firma SpaceX pokračuje v testování vesmírných lodí Starship
  • Teď je na řadě Starship SN11
  • Půjde o první prototyp, který se obejde bez exploze?
SpaceX, vesmírná loď Starship
SpaceX, vesmírná loď Starship

Elon Musk aspol posílají na testy jako na běžícím pásu jednu vesmírnou loď Starship za druhou, neboť jde pouze o prototypy, které mají co nejrychleji odhalit nedostatky a vyřešit všechny možné čekané i nečekané problémy.

Od nejočekávanějšího pokusu verze SN8, která překvapivě zvládla start, otočku a nad její síly bylo až přistání, se teď nacházíme ve fázi, kdy už se SpaceX povedlo se Starship SN10 přistát, ačkoliv nějakých 10 minut poté došlo k explozi.

Starship SN11 už je za dveřmi

Veškeré zraky jsou nyní směřovány k novému prototypu Starship SN11, který by mohl být první vesmírnou lodí podobné konstrukce od soukromé společnosti, které se povede celý manévr. Manévr, který je jedním z předpokladů, aby v příštích letech mohla společnost SpaceX posílat lidi do vesmíru, potažmo zahájit kolonizaci Marsu.

Kdy se dočkáme startu?

Starship SN11 šla do výroby už v září, kdy firma začala pracovat na nádržích prototypu v montážním areálu Boca Chica v Texasu. Dnes by měl proběhnout převoz na startovní rampu a v příštích týdnech dojít na pozemní testování, ať už jde o tlakové zkoušky či alespoň jeden statický zážeh tří motorů Raptor.

Pokud vše proběhne bez problémů, mohli bychom se startu SN11 dočkat ještě v březnu.


Čtěte také: Chcete internet od Muska? Nejdříve musíte uznat Mars jako svobodnou planetu


Satelity Starlink od SpaceX
Satelity Starlink od SpaceX

Plán prototypu Starship SN11 zatím není známý, ovšem pravděpodobně můžeme očekávat podobný scénář jako v případě SN10. Podaří se SN11 vystoupat do výšky zhruba 10 kilometrů, následně provést otočný manévr a poté ještě bezpečně přistát, aniž by došlo k explozi či jiným problémům?

SpaceX a její vesmírná loď Starship

Starship od společnosti SpaceX je vesmírná loď, která má 50 metrů na výšku, 9 metrů v průměru a hmotnost nejméně 120 tun. Jde tedy o obrovský kolos, který má létat mezi Zemí a Marsem, aby dopravoval zásoby a také převážel lidi na novou planetu. Současný prototyp pohání tři motory Raptor, které spalují směs metanu a kyslíku.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články