Konec hry na schovávanou. Webbův teleskop „ulovil“ neutronovou hvězdu
- Webbův teleskop zaznamenal neutronovou hvězdu
- Dle všeho se dlouhých 37 let „skrývala“ v ostatcích supernovy
- Co to znamená pro výzkum?

Astronomové z NASA oznámili konec pomyslné hry na schovávanou s relativně malou neutronovou hvězdou, jež byla bezmála čtyřicet let skryta v plynném plášti supernovy 1987A. Mimořádná „viditelnost“ (1987A je jednou z mála, pouhým okem pozorovatelných supernov) této zaniklé hvězdy může být právě jedním z hlavních důvodů takto dlouhého hledání. Píše o tom server Space.
Vesmírná hra na schovávanou
Supernova 1987A představuje ostatky dávno zaniklé hvězdy, jež se svou hmotností mohla rovnat až desíti Sluncím. Jak už z jejího názvu vyplývá, poprvé byla zpozorována roku 1987 ve vzdálenosti 170 tisíc světelných let, v oblasti Velkého Magellanova oblaku (mimo Galaxii). Původní hvězda měla po svém zániku, zasypat Zemi ohromným množstvím částic neutrina, načež se stala jednou z nejjasnějších Supernov pozorovatelných na noční obloze.
Práce na dokázání existence neutronové hvězdy skryté v mohutném prašném mračnu pak probíhaly prakticky již od roku 1987, jak říká emeritní profesor astrofyziky Mike Barlow. Vzhledem k samotnému faktu, že po zhroucení hvězd dochází vždy ke vzniku oněch podstatně menších neutronových variací, bylo výzkumnému týmu jasné, že nehledá naslepo. Tehdy ovšem nebyla vyloučena ani možnost existence malé černé díry, jež mohla vzniknout pomocí nahromaděné hmoty z původní hvězdy.

Čtěte také: Rusové chtějí ochromit celý svět. Mají v plánu zlikvidovat satelity ve vesmíru
Hustá plynná mračna
Podle Barlowa se nově identifikovaná neutronová hvězda, dokázala tak dlouho „bránit“ odhalení díky mohutnému plynnému plášti, jež dokázal efektivně blokovat infračervené záření pozorujících teleskopů. Tuto bezmoc astronomů tak dokázal prolomit až moderní Webbův vesmírný dalekohled vybavený mimořádně citlivým infračerveným spektrografem.
Profesor nakonec dodává, že bude oblast supernovy 1987A v následujících měsících bedlivě pozorována a zkoumána, díky čemuž bude možné získat data s tří až čtyř násobným rozlišením. To může významnou měrou dopomoci k zodpovězení otázek o samotném vzniku neutronové hvězdy a jejím dalším osudu.
Autor článku

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.