Lepší než sklo? Vědci vytvořili materiál odolný jako kov a zcela průhledný

Richard Šimáček
Sklenice | foto: Unsplash
Sklenice | foto: Unsplash

Revoluční materiál TAlOx kombinuje průhlednost skla a pevnost kovu. Nová metoda výroby snižuje náklady a otevírá cestu k odolnějším displejům do 2030.

Revoluční materiál, který kombinuje kov a sklo

Sklo není zrovna dvakrát odolný materiál a to je důvod, proč ho na mobilních telefonech chrání další odolná vrstva, ale i ta má své limity. To by se mohlo brzy změnit, jelikož vědci objevili materiál, který je průhledný jako sklo a pevný jako kov. Tento materiál by se v budoucnu mohl začít objevovat v elektronice.

Jedná se o transparentní oxid hlinitý (TAlOx). Jde o materiál, který má oproti sklu obrovskou odolnost a navíc je zcela průhledný. Tím pádem by mohl být ideální náhradou skla v rámci využití ve veškeré elektronice. Tento kov má ale zásadní nevýhodu, a tou je poměrně náročná výroba.

Pro jeho vytvoření je potřeba využít velmi odolné lasery, vakuové komory a kádě s nebezpečnými kyselinami. Oproti tomu se tedy sklo vyrábí o dost jednodušeji. Naštěstí několik vědců z filipínské univerzity přišlo na to, jak výrobu tohoto unikátního materiálu zásadně zjednodušit, jak píše web BGR.

Android smartphone | foto: Unsplash
Android smartphone | foto: Unsplash

Využití chemie namísto moderních přístrojů

Původní výrobní postup vyžadoval vybavení za miliony korun a nový postup je oproti tomu zásadně jednodušší, protože vědci přišli na to, že pokud na hliník nakapou několik kapek kyseliny a následně využijí elektrický proud, docílí stejného výsledku jako při použití laserů.

Tato metoda se nazývá anodizace v kapkovém měřítku. Díky kombinaci správné kapaliny a zapojení procesu elektrosmáčení dokáže změnit vlastnosti kovu na mikroskopické úrovni a vlastně tak zajistí, že hliník začne být stejně průhledný jako sklo, zatímco jeho tvrdost zůstane naprosto stejná.

Transparentní oxid hlinitý by mohl způsobit revoluci na trhu s displeji, protože zatím nikomu se nepodařilo vytvořit tak odolný materiál podobný sklu. Tím pádem by budoucí displeje telefonů a jiné elektroniky mohly vydržet téměř cokoliv, nemluvě o poškrábání, které by bylo velmi obtížné. Další využití by mohlo být například v rámci automobilů, letectví či kosmonautiky.

Kdy se dočkáme reálného využití?

Na první telefon s nezničitelným displejem si budeme muset ještě počkat, protože aktuálně nejsou téměř žádné výrobní kapacity a výsledný výrobní proces se musí finalizovat. Poté začne poměrně dlouhá doba testování. Prvních výrobků s použitím TAlOx se tedy můžeme dočkat až okolo roku 2030.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články