NASA zachytila pořádnou sluneční erupci. Už roky jsme neviděli nic podobného

Dominick Tomanec
  • Byly zachyceny nezvykle silné solární erupce
  • Možná nejsilnější za posledních 5 let
  • Co o nich víme?
Erupce na Slunci
Erupce na Slunci

Solární erupce jsou náhlé a velmi intenzivní záblesky záření, jež vychází z povrchu Slunce. Jedné z observatoří americké vesmírné agentury NASA se však podařilo zaznamenat jednu z největších slunečních erupcí za poslední roky, píše server Scitechdaily. Co je mohlo způsobit?

Erupce, jakou jsme ještě neviděli

Observatoř NASA Solar Dynamics Observatory zachytila 31. prosince loňského roku velmi silnou solární erupci. Během této události, jež vyvrcholila před pátou hodinou odpolední (amerického času), se jí povedlo zachytit výše zobrazenou fotografii.

Dle NASA erupce pocházela ze stejného místa (na Slunci) jako ta, jež se udála 14. prosince loňského roku. Druhá zmíněná však dosáhla velikosti pouze X2.8, zatímco ta první až X5. To znamená, že se jedná o největší solární erupci od 10. září 2017 (tehdy dosáhla impozantní síly X8.2).

Dle výpočtů odborníků z NASA pak mělo na Zemi během posledního dne roku 2023 dojít k několika událostem významně ovlivněných právě touto erupcí.

Slunce
Slunce

Čtěte také: NASA zveřejnila plány s vysláním astronautů na Měsíc. Kdy se poletí?


Co erupce způsobuje?

Jak už bylo zmíněno, erupce jsou náhlé a často velmi intenzivní záblesky záření, jež vychází z povrchu Slunce (především z oblastí takzvaných „slunečních skvrn“). Tyto erupce jsou způsobeny uvolňováním magnetické energie, jež se tvoří v atmosféře Slunce.

Energie poté zahřívá sluneční „povrch“ tak moc (často i na desítky milionů stupňů Celsia), že začne vyzařovat zaření gama, rentgenové záření a ultrafialové záření. Energie, kterou tento „výbuch“ způsobí, se může rovnat až miliardě megatun TNT a její rychlost může být i přes milion kilometrů v hodině.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články