Pohled do minulosti. NASA zveřejnila první snímek z Webbova dalekohledu

Matyáš Kunst
  • Vesmírný teleskop Jamese Webba poskytuje první barevný snímek
  • Vyobrazuje desítky galaxií staré až 13 a půl miliardy let
  • JWST se nyní zaměří na další oblasti zájmu
Vesmírný teleskop Jamese Webba
Vesmírný teleskop Jamese Webba

Agentura federální vlády NASA zkompletovala první ucelený barevný snímek pořízený nejdokonalejším vesmírným dalekohledem, který nese jméno bývalého ředitele kosmického programu Jamese Webba. Dosud nejhlubší pohled do vesmíru byl veřejnosti poprvé představen prezidentem Spojených států během brífinku v Bílém domě. Co všechno se na tajuplné fotografii ukrývá?

JWST přináší první barevný snímek

Na konci prosince minulého roku odstartovala nosná raketa Ariane 5, která měla za úkol dostat vesmírný teleskop Jamese Webba na oběžnou dráhu halo orbit v bodě L2, jenž se nachází přibližně 1 a půl milionu kilometrů od země. Tento projekt je společným dílem agentury NASA a Evropské kosmické agentury. Jeho cena byla vyčíslena na 10 miliard dolarů, tedy přibližně 245 miliard korun.

První snímek, který teleskop zachytil, vyobrazil jasnou hvězdu a poté následovaly další, méně kvalitní obrázky těžko specifikovatelných vesmírných útvarů. Dalekohled může dle odborníků zobrazovat události, které se staly mezi 250 a 350 miliony lety po velkém třesku, což je přibližně 13,5 miliardy let zpátky.

Nyní se nám z dosud nevýkonnějšího teleskopu vyslaného do vesmíru dostává prvního plnohodnotného snímku přezdívaného První Webbovo hluboké pole, který ukazuje světlo z desítek různých galaxií staré miliardy let. Výsek vesmíru pojmenovaný SMACS 0723 byl poprvé zveřejněn během brífinku v Bílém domě. Úřadující prezident Joe Biden řekl, že „snímek poskytuje nové okno do historie našeho vesmíru“. Obrázek v plném rozlišení naleznete zde.

Výřez ze snímku teleskopu Jamese Webba
Výřez ze snímku teleskopu Jamese Webba

Čtěte také: Co je to DALL-E, jak funguje a proč jde o naprostý hit internetu?


Mise teleskopu ještě zdaleka nekončí

„Webb dokáže nahlédnout zpět v čase těsně po velkém třesku tím, že hledá galaxie tak vzdálené, že světlu trvalo mnoho miliard let dostat se k nám. Tento teleskop je větší než Hubble, takže je možné pozorovat i menší a vzdálenější galaxie,“ řekl Johnatan Gardner, zástupce vedoucího vědeckého pracovníka projektu v NASA.

NASA na začátku mise uvedla, že JWST má pět různých cílů, kterých by měla dosáhnout. Mezi ně se řadí například pozorování mlhoviny Carina, kde se „rodí“ hvězdy několikanásobně větší než slunce. Tento útvar je vzdálen asi 7 600 světelných let. Mezi další oblasti zájmu dále patří gigantická planeta WASP-96 b, mlhovina Jižní prstenec či Stephanova kvinteta.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Matyáš Kunst - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články