Nebezpečný precedens? Google nemá s obsahem vytvořeným AI problém

Tomáš Richter
  • Google se nechal slyšet, že mu nevadí obsah vygenerovaný AI
  • Umělá inteligence už dnes dokáže velice zdatně vytvářet různé texty
  • Podle některých odborníků má AI tvořit významnou část obsahu na internetu
Google Chrome, ilustrační
Google Chrome, ilustrační

Umělá inteligence je v posledních měsících velké téma. Tím spíše, že dochází k jejímu enormnímu rozmachu. Její implementace hojně využívají automobilky, medicína a celá řada dalších odvětví. Dokonce se s ní setkáváme i v souvislosti s mobilními telefony.

Umělá inteligence

Pojďme si nejprve říci, co si lze pod tímto termínem představit. AI (z anglického artificial intelligence – pozn. redakce) se rozumí softwarové řešení reprezentované pokročilými algoritmy v kombinaci se strojovým učením, které dokáží v reálném čase reagovat na konkrétní jevy, problémy za účelem dosahování určitých cílů.

Jinými slovy jde o simulaci nahrazující (a v určitém ohledu přesahující) lidskou inteligenci s pomocí počítačových systému a provázaných zařízení. Lapidárně sečteno a podtrženo, AI může mít různou podobu, zaměření stejně jako celou škálu využití.

Umělá inteligence
Umělá inteligence

Čtěte také: A pak, že to nejde! Nový iPhone 15 dostane ještě futurističtější design


Dobrý sluha, ale zlý pán?

V kontextu aktuálního dění je jedním z nejzásadnějších aspektů hledisko generovaného obsahu umělou inteligencí. Do značné míry jde i o dosti kontroverzní záležitost, protože ne všichni jsou z tohoto trendu nadšení (autoři knih, ilustrátoři atd.). A nemusíme chodit příliš daleko. Vezměte si třeba aktuální „kometu“, jež pobláznila celý svět.

ChatGPT (zkratka GPT znamená „generating pre-training“ – pozn. redakce) je sofistikovaná umělá inteligence založená na dialogu. Její schopnosti porozumět a chápat lidský jazyk je takřka bezbřehá. Tento chatbot je navržen tak, aby byl více než důstojným partnerem pro neuvěřitelně rozmanitou konverzaci.

Jako datový podklad slouží ohromný balík informací získaný z internetu, jež je zpracováván pomocí metody Reinforcement Learning with Human Feedback (RLHF).

Nvidia umělá inteligence NeRF
Nvidia umělá inteligence NeRF

Z dalších funkcí stojí za zmínku schopnost programovat, dorozumívat se takřka v každém myslitelném jazyce a neuvěřitelně pružně reagovat. Toho začali hojně využívat například žáci v USA, což vedlo k odmítavému postoji ze strany většiny. Situace dokonce eskalovala do té míry, že ChatGPT v rámci studia zakázali.

Google v AI vidí obří potenciál

Server 9To5Google nově informuje, že se k AI vyjádřil i Google. Optikou generování obsahu s pomocí AI zastává americký podnik překvapivě velmi benevolentní postoj. V přímé reakci na otázku, proč jeho vyhledávač striktně nezakazuje obsah generovaný umělou inteligencí, řekl následující:

„Umělá inteligence se již dlouho používá k vytváření a publikování užitečného obsahu. Může asistovat a vytvářet nepřeberné množství specifických informací novými a do jisté míry vzrušujícími způsoby.“

Google dodal, že i když netrvá na explicitním uvedení „bylo vytvořeno s pomocí AI“ u zveřejněného obsahu, v tuto chvíli považuje za vhodné, aby online magazíny a další weby zvážily možnost transparentně informovat čtenáře.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články