Nokia pod útokem hackerů. Ukradeny byly i přihlašovací údaje

Richard Šimáček
Nokia logo
Nokia logo

Hackerské útoky jsou stále častější a necílí pouze na giganty, jako je Google nebo Apple, ale jejich terčem jsou i společnosti, které jsou dnes spíše v pozadí. Jednou z takových firem je Nokia, kdysi jeden z největších výrobců telefonů. Podle nedávných zpráv webu BleepingComputer došlo k narušení zabezpečení společnosti, kvůli kterému se hackerům podařilo odcizit mnoho dat.

Společnost Nokia pod útokem

Na skutečnost, že došlo k odcizení dat, se přišlo, když sám hacker prohlásil, že prodává zdrojový kód společnosti. Nokia proto začala incident ihned prověřovat. Podle prozatímního šetření to vypadá, že Nokii skutečně unikla některá data společnosti, ale zatím není jasné, kdy k úniku došlo.

Hacker s přezdívkou IntelBroker uvedl, že se k datům dostal oklikou, prostřednictvím cíleného útoku na partnera SonarQube. To je platforma, na které programátoři ukládají, opravují a analyzují svůj kód a jedná se o zásadního partnera společnosti Nokia.

Nový malware dokáže nepozorovaně provést velké škody
Nový malware dokáže nepozorovaně provést velké škody

Co vše bylo ukradeno?

Ukradená data, která hacker prodává, zahrnují například zdrojové kódy Nokie, šifrovací klíče k webům společnosti, přihlašovací údaje do služby BitBucket (úložiště pro programátory) a další blíže nespecifikované přihlašovací údaje do dalších služeb. Pravděpodobně byla odcizena data i samotné společnosti Nokia.

Na platformě SonarQube má totiž Nokia některé své projekty, a právě k těm hacker získal přístup. Zatím není jasné, o jaká konkrétní data se jedná, ale pravděpodobně půjde o rozpracované databáze společnosti. Další podrobnosti o rozsahu škod se nejspíše dozvíme v následujících měsících, až Nokia ukončí své šetření.

Známá firma znovu zaútočila

Hacker IntelBroker útočí na různé instituce pravidelně. Stojí například za prolomením DC Health Link, což je organizace spravující plány zdravotní péče členů Sněmovny reprezentantů USA. Mezi cíle jeho útoků patří i společnost HP, konkrétně její firemní odnož Hewlett Packard Enterprise.

IntelBroker je srbský hacker, který operuje od roku 2022 a cílí především na velké firmy. V červnu dokonce zaútočil na weby společností AMD a Apple a podařilo se mu odcizit několik relativně nedůležitých informací, které by ale ve špatných rukou mohly společnostem uškodit. Například když AMD oznámilo, že došlo k odcizení jejích dat, klesla hodnota akcií společnosti o 2,3 %.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články