Americká univerzita vyrobila nositelné zařízení, které využívá tělesnou teplotu
Lidé jsou totiž podle vědců takové chodící elektrárny
Podívejte se, na jakém principu nositelné zařízení funguje
Tým několika vědců z univerzity v americkém státě Colorado vynalezl nositelné zařízení, které díky svému senzoru dokáže proniknout pod lidskou kůži a tělesné teplo proměnit v energii, která funguje podobně jako baterie, uvádí server Futurism.
Jde o zařízení, které obepíná buďto prst anebo zápěstí, takže vypadá prakticky jako prsten nebo náramek. Záleží pouze na pohodlí nositele, které místo k nošení zařízení si zvolí. K provozu zařízení není potřeba ani žádné napájecí baterie.
Šetrný k životnímu prostředí
Profesor Jianliang Xiao z univerzity uvedl, že do budoucna by chtěli umět napájet nositelnou elektroniku i bez integrovaných baterií. Jak sám řekl, nositelné zařízení prozatím dosahuje pouhého 1 voltu. I přes takto malé napětí je ale schopno napájet chytré hodinky či náramky.
Zařízení je navíc velmi šetrné k životnímu prostředí, jelikož je recyklovatelné. Princip fungování tohoto nositelného zařízení je závislé na termoelektrických čipech, které jsou implementovány do těla, vyrobeného z pružného vlákna polyimin.
Koncept celého zařízení je velmi jednoduchý. Tím, jak se lidská pokožka zahřívá, je tepelná energie vyzařována ven. Podle výzkumného týmu z univerzity může ale vývoj trvat ještě dalších 5 až 10 let.