Ohromující snímky zachycují jedinečné pohledy na formování planet

Dominick Tomanec
  • Very Large Telescope pořídil úchvatné snímky formujících se planet
  • Pro astronomy to znamená zásadní posun ve výzkumu
  • Co tyto snímky skrývají?
Úchvatné snímky z VLT
Úchvatné snímky z VLT

Obor astronomie se těší z dalšího významného objevu. S pomocí dalekohledu Very Large Telescope (VLT) bylo objeveno více než 80 mladých hvězd obklopených desítkami formujících se planet. To by údajně mohlo vést k novým významným poznatkům o utváření slunečních soustav.

Důležitý posun v oboru

Snímky, které můžete vidět na výše uvedeném obrázku, představují teprve vznikající sluneční soustavy, jež jsou však prozatím pouze jakýmisi „prstenci“ z prachu. Vysoká kvalita oněch snímků a zároveň různorodost zachycených planetárních zárodků představuje jedinečnou příležitost pro rozšíření našich znalostí o vzniku planet.

Dle Christina Ginskiho, přednášejícího na Univerzitě v Galway, se jedná o skutečný posun v oboru a zároveň skvělou ukázku toho, jak jsme se od studia hvězdných systémů dostali až ke zkoumání pouhých jednotlivých hvězd. Většina z osmdesáti zachycených systémů se pak dle všeho nachází v mlhovinách Taurus a Chameleon I (asi 600 světelných let), zbylé pak v oblasti Orionu (asi 1 600 světelných let).

Very Large Telescope stojí za dalším úchvatným objevem, ilustrační
Very Large Telescope stojí za dalším úchvatným objevem, ilustrační

Čtěte také: První soukromá mise na Měsíci. Modul Odysseus už přistál a zasílá data


Na rozdílech záleží

Dle Ginskiho se od sebe jednotlivé snímky velmi liší v závislosti na pozorované oblasti. Zatímco jsou totiž některé systémy velmi uhlazené a takřka neaktivní, jiné jsou velmi rozvětvené a „chaotické“. Druhý jmenovaný případ se může týkat velmi těžkých hvězd, na jejichž oběžné dráze se nachází objekt mimořádných rozměrů.

Pomyšlení na zrod zcela nových a od naší Sluneční soustavy velmi rozdílných planetárních systémů je pochopitelně mimořádně fascinující, zároveň nás to ovšem vede k mnoha otázkám. Tu, jež se věnuje faktorům ovlivňujícím výsledky formování planet, se astronomové pokouší rozlousknout již od 90. let (od té doby bylo objeveno více než 5 000 exoplanet).

Dalekohled VLT v hlavní roli

Toto zkoumání ani úchvatné snímky by pochopitelně nebylo možné provést ani pořídit bez mimořádně výkonného dalekohledu VLT, který je umístěn v jihoamerickém státě Chile. Astronomové k zachycení této podívané využili technologie SPHERE, jež obsahuje vysoce kvalitní adaptivní optický systém. Ten ve zkratce slouží ke korekci rozmazání způsobeným zemskou atmosférou a dalšími podobnými překážkami.

Astronomická obec se shoduje na tom, že by takto lehké hvězdy nejspíše nebylo možné zobrazit prakticky žádným jiným zařízením. Výzkumné týmy proto doufají v další příležitost pro pozorování, jež by mohlo být daleko podrobnější a přesnější.

Very Large Telescope je jedním z největších dalekohledů svého druhu na světě, ilustrační
Very Large Telescope je jedním z největších dalekohledů svého druhu na světě, ilustrační
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články