Starship v budoucnu nebude sloužit pouze jako raketa
SpaceX zvažuje její modifikaci na vesmírnou stanici
NASA do projektu přispěje svými zkušenostmi a expertízou
Elon Musk se rád pouští do velkých plánů se svou společností SpaceX a nyní zvažuje další využití svých vlajkových lodí Starship. Kromě dopravy lidské posádky do různých končin vesmíru se otevřela i diskuze nad možností přeměnit Starship na vesmírnou stanici. Na jakém principu by přeměna fungovala a proč má NASA o projekt zájem?
Provoz na nízké orbitě
Dlouhodobý pobyt ve vesmíru byl vždy spojován s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Její provoz bude však za pár let ukončen a poté ve vesmíru nezbyde žádná vládní výzkumná laboratoř, kterou by USA mohly ke svým projektům využít. Na oběžné dráze se budou vznášet pouze soukromé družice a přesně z toho důvodu uzavírá NASA s jejich výrobci různé formy spolupráce.
Na projektu, který by mohl být nástupcem ISS, v současné chvíli pracuje společnost SpaceX. NASA tedy přislíbila podporu při vývoji, nejedná se však o finanční prostředky, ale pouze o technické know-how, zkušenosti a znalosti. Podobné dohody má NASA i například s BlueOrigin, jak uvádí server ArsTechnica.
Záměr SpaceX spočívá v přeměně lodí Starship na vesmírné stanice ve chvíli, kdy dorazí na oběžnou dráhu. Není ještě jasné, jakým způsobem bude takový proces probíhat v praxi, ale spekuluje se například o přeměně palivových nádrží na obyvatelné prostory.
S myšlenkou si přitom pohrávali inženýři z NASA již v šedesátých letech minulého století při prvních misích na Měsíc. Tenkrát však projekty nesplňovaly technické požadavky, a tak ke vzniku hybridních raket nikdy nedošlo. Uvidíme, za jak dlouhou dobu přijde SpaceX se svým prvním prototypem.