Proč se mění čas: Vše, co potřebujete vědět o střídání letního a zimního času

Richard Šimáček
Analogové hodiny | foto: Unsplash
Analogové hodiny | foto: Unsplash

Proč se mění letní a zimní čas? Dříve šlo o úsporu energie, dnes má změna času spíš negativní dopady na zdraví i každodenní život.

Historie změny času sahá až do 19. století

Koncept střídání času není nová záležitost, jelikož prvně o něm uvažoval Benjamin Franklin už v roce 1784, kdy ve článku pro francouzský deník navrhl časový posun v zimních měsících, aby došlo k úměrné úspoře svícení svíček, což by nepatrně prodloužilo životnost každé svíčky.

V té době změnu času ještě nikdo nebral vážně a přemýšlet se o ní začalo až ve 20. století během první světové války. Poprvé změnu času zavedly Německo a Rakousko-Uhersko v roce 1916. Cílem bylo snížit spotřebu uhlí v elektrárnách a maximalizovat využití denního světla. Postupně se k nim připojily i další státy, jako jsou Velká Británie a Československo.

Změna času má tedy více než 100letou historii a za tu dobu od ní plno zemí ustoupilo, protože v moderní době zkrátka netřeba tak důsledně šetřit elektrickou energii, jak tomu bylo dřív, když elektřina nebyla tak dostupná a levná. Aktuálně jsou vlivy změny času spíše negativní.

Chytré hodiny Lenovo
Chytré hodiny Lenovo

Proč se mění letní a zimní čas?

Důvod, proč se mění letní a zimní čas, je vlastně stejný, jak tomu bylo před 100 lety, ale v dnešní době už nemá takový ekonomický přínos, jak tomu bylo dříve a úspora energie je díky změně času také zanedbatelná. Jediný přínos, který je stále aktuální, je delší den v případě použití letního času, což může přispět k bezpečnosti na silnicích.

Delší denní světlo také prodlužuje možnost aktivit venku, což je jeden z klíčových argumentů zastánců letního času. Už od roku 2019 se vedou v EU vážné diskuse o zrušení času, ale členské státy se nemohou rozhodnout, jaký čas vybrat. To je hlavní důvod, proč stále nedošlo ke zrušení změny času. Původně mělo střídání času skončit v roce 2021, ale celosvětová pandemie to odsunula, jak informuje web EU.

Kdy se zruší střídání letního a zimního času

Na půdě Evropského parlamentu se bude jednat o zrušení změny času znovu nejspíše už letos nebo příští rok, jenže osud je nejistý, protože poslední jednání skončila patovou situací, kdy se státy zkrátka nerozhodly, jaký čas ponechat. Realisticky tak nevíme, kdy dojde ke zrušení změny času.

Negativní aspekty střídání času

V současnosti změna času přináší více škody než užitku, jelikož narůstá nehodovost na silnicích a lidský organismus si na nový čas musí zvykat několik dní, což jde ruku v ruce s menší efektivitou v práci a celkově menší pozorností.

Dalším problémem jsou poruchy spánku, jelikož mnoho lidí si na změnu času zvyká pomaleji. Problémy se spánkem přitom trpí většina populace a změna času to na krátkou dobu ještě více umocní.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články