Zdravotnictví možná čeká revoluce díky chytrým čočkám
Vědci vyvinuli čočky, které pomáhají zlepšovat zrak a sledovat jeho kvalitu
Čočky by měly fungovat i bez nutnosti léků či chirurgických zákroků
Klasické kontaktní oční čočky už dost možná brzy nahradí zcela nové čočky, které by měly být schopné zanalyzovat stav a kvalitu zraku. Alespoň tak to tvrdí vědecký tým z Purdueovy univerzity v Americe. Ti se pokusili vyvinout oční čočky s čipem, který umožní sbírat důležitá zdravotní data očí.
Používání čoček s čipy přitom není závislé na žádné operaci či podání léků a fungují samostatně. Jak uvedl výzkumný pracovník a profesor Chi Whan Lee, „od samotného prvního koncepčního výrobku, který v minulosti vynalezl Leonardo da Vinci, máme velikou touhu zdokonalit kontaktní čočky.“ O konceptu chytrých kontaktních čoček napsal server Science Focus.
Už dříve se podle informací ze serveru Science Focus vědci a zdravotníci pokusili o vložení čipů a senzorů do obyčejných kontaktních čoček, což se později ukázalo jako obtížné, jelikož jsou vyrobeny z příliš měkkého materiálu. Už v roce 2016 si chytré kontaktní čočky patentoval Google, ovšem dodnes jsme se od něj reálného produktu nedočkali.
Inženýři z Purdueovy univerzity teď přišli na to, jak nahradit materiál tak, aby byl schopný přijmout čip a senzor a přitom nepřijít o hlavní vlastnosti čoček. Jde o jakousi kombinaci technik na poli tisku, elektrolytického pokovování materiálu a lepení ve vodě.
Poté mohou být do čoček vloženy různé senzory a čipy, které pomocí mikropočítačů a tenkých drátů získají záznamy z oční sítnice, například při větší citlivosti na světlo. Podle dostupných informací je tato technologie patentována a vědci nyní testují její samostatné testování.
Jaký názor na chytré kontaktní čočky máte vy? Líbí se vám tento patent?