Ruská družice se málem srazila s americkým satelitem. Bylo to těsné
- Americký satelit jen velmi těsně minul starou ruskou družici
- Dle NASA se jednalo o vzdálenost menší než 20 metrů
- Jak k tomu došlo?

Americká agentura NASA během včerejšího rána zaznamenala téměř se prolínající dráhy jednoho ze svých nemanévrovatelných satelitů a vyřazené ruské špionážní družice. Ne dlouho poté na svém blogu NASA zveřejnila, že k přímému střetu naštěstí nedošlo. Chybělo však velmi málo.
Těsné střetnutí
Dle vyjádření NASA bylo ono přiblížení očekáváné, i tak se však jednalo o doposud nejtěsnější průlet, k němuž mezi těmito družicemi došlo. Dle všeho se totiž jednalo o vzdálenost menší než 20 metrů, což mohlo být pro oba objekty fatální (zničení stále aktivní americké družice by však znamenalo podstatně vyšší ztrátu).
Státní i soukromé vesmírné společnosti čím dál častěji zaznamenávají podobné případy, za něž běžně mohou neaktivní, či nemanévrovatelné družice (viz. náš článek zabývající se satelity SpaceX), v kombinaci s tisíci kousky vesmírného odpadu. Tento fakt nás pak nutí se zamyslet nad tím, zda už na orbitě Země zkrátka není plno.

Čtěte také: Život na Marsu je blíže, než si možná myslíte. NASA hledá první dobrovolníky
Okolí země je přeplněné
Dle dat Evropské vesmírné agentury (ESA) momentálně Zemi obíhá zhruba 11,5 tisíce družic. V provozu je však „pouze“ 9 000, z nichž lze za plně funkční (s možností manévrovat) považovat asi dvě třetiny. Za skutečnou špičku pomyslného orbitálního ledovce pak lze považovat miliony kousků vesmírného odpadu, jež se stává každodenním ohrožením nejen pro stovky satelitů, ale i pro samotnou Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Toto vesmírné smetí totiž, často i v rozměrech pohybujících se mezi 0,1 až 10 cm, dovede v orbitě vyvinout rychlost převyšující 28 tisíc kilometrů za hodinu. Lze tedy očekávat, že pokud nedojde k řešení této krize, mohlo by v řádech nižších desítek let dojít ke kolapsu na Zemské orbitě.
Autor článku

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.