Skandál! USA přiznaly šmírování uživatelů, FBI za to firmám dokonce platila

Tomáš Richter
  • FBI oficiálně přiznala šmírování spoluobčanů
  • Nakupovala soukromá data od nejrůznějších firem
  • Ochrana soukromí dostává další rozměr
Smartphone
Smartphone

Vždy, když sleduji nějaký špionážní film, tak kolikrát žasnu nad tím, jak detailně jsou v něm popsány praktiky amerických tajných služeb, a je vcelku jedno, jestli je to FBI nebo CIA.

Šmírování uživatelů nejen ve filmu

Samozřejmě, že nejsem naivní, takže je mi jasné, že je to v mnoha případech hodně přitažené za vlasy. Přesto je evidentní, odkud pomyslný vítr fouká. Základ každé takové operace se nejspíš opírá o reálné poznatky.

Těžko si představit, že samotní tvůrci něco takového zažili na vlastní kůži. Ale ať už dílem náhody, z doslechu, nebo protože jim pomohl dobře informovaný zdroj, v mnoha případech je ztvárnění těchto institucí shodné a někdy až ďábelsky děsivé.

I když je šmírování v tomto kontextu tím menším zlem, faktem zůstává, že se děje, jak ostatně dokládá nejnovější kauza, jež hýbe USA. Přitom je každému jasné, že jde o něco, co je na dennodenním pořádku pěknou řádku let. Nicméně jen zřídkakdy dojde k tomu, že dotyčný úřad něco takového otevřeně přizná.

Ochrana dat je nezbytná
Ochrana dat je nezbytná

Čtěte také: NÚKIB vydal bezpečnostní varování, aby Češi nepoužívali aplikaci TikTok


FBI data o uživatelích nakupovala u firem

ArsTechnica informuje, že v rámci slyšení zpravodajského výboru Senátu Spojených států došlo ke konfrontaci ředitele FBI Christophera Wraye. Jednání se konalo na základě indicií, že vyšetřovací orgán amerického ministerstva spravedlnosti k získávání informací využíval zakázané praktiky.

Na přímou otázku, zdali FBI, byť zprostředkovaně využívala i GPS údaje konkrétních uživatelů bez jejich souhlasu, což je právníky vnímáno jako možné porušení čtvrtého dodatku Ústavy, přiznal Wray vůbec poprvé oficiálně, že se to v minulosti dělo. Agentura získávala tato data od nejrůznějších firem za úplatu.

Zároveň dodal, že tyto praktiky jsou v současnosti tabu. Reakce zákonodárců i politiků jsou vesměs jednotné povahy, tzn. považují, aby FBI i další agentury dostaly jasný zákaz k nakupování a shromažďování dat takovým to způsobem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články