Hubbleův teleskop zachytil další dechberoucí obrázek z vesmíru
Jedná se o galaxii v souhvězdí Panny
Další obrázky budou v tomto týdnu následovat
Vesmír je plný úchvatných vizuálů. Planety v naší Sluneční soustavě jsou samy o sobě fascinujícím objektem na pozorování a ve chvíli, kdy přijdou na řadu samotné galaxie či černá díra, člověk nestačí žasnout. Čím nás zaujme poslední fotografie pořízená Hubbleovým vesmírným teleskopem?
Hubbleův teleskop stále slouží
Poslední dobou se NASA pyšnila obrázky především z vesmírného teleskopu Jamese Webba. Nejmodernější zařízení, které v současnosti máme, ale do jisté míry zastínilo svého předchůdce Hubbla. To ovšem neznamená, že ten nemá po svých více jak třiceti letech provozu nabídnout. Právě naopak.
Důkazem toho je úvodní fotografie, na které je zachycena galaxie NGC 4654 nacházející se v souhvězdí Panny. Od Země je vzdálená 55 milionů světelných let a stejně jako většina galaxií v této kupě nemá rovnoměrně rozmístěné hvězdy ani plynný vodík. Vědci mají k oběma jevům jednoduchá vysvětlení.
Asymetreický výskyt vodíku je způsoben tím, že ostatní galaxie působí na naši NGC 4654 svou gravitační silou a hmotu odtahují. Druhý případ je způsobený kolizí s NGC 4639 před 500 miliony let, kvůli čemuž se v této oblasti nemohly tvořit hvězdy.
NASA navíc moc dobře ví, jak jsou obrázky různých vesmírných objektů populární, a tak tento týden probíhá událost, kdy je každý den zveřejněna nová fotka z Hubbleova vesmírného teleskopu. Tyto nové obrázky můžeme sledovat na stránkách NASA počínaje včerejším dnem až do sedmého října a můžeme se bezesporu těšit na úchvatné snímky.