Tvůrci ChatGPT míří k soudu. Žaloba za únik dat si bere na mušku OpenAI i Microsoft
- ChatGPT je aktuální fenomén
- Umělá inteligence zažívá boom
- OpenAI a Microsoft zamíří k soudu

OpenAI, jež stojí za celosvětově populárním nástrojem ChatGPT, před pár dny oznámila, že v této oblasti dosáhla na další milník. Tím je nejnovější model GPT-4, který opět posouvá hranice AI na netušenou úroveň.
Fascinující ChatGPT
Novinka totiž dokáže přijímat jak psané, tak i obrazové vstupy, jež přetaví v textový výstup na špičkové profesionální úrovni srovnatelný i náročnými akademickými měřítky. V praktické rovině tedy přelouská takřka cokoliv, hodí se jako velmi příhodný pomocník v rámci nejrůznějších metrik, statistických výpočtů, případových studií a tak podobně.
Na jednu stranu je fascinující, kam se z pohledu denní báze přínos AI posouvá, na druhou stranu si člověk pomyslí: „Kolik času ještě uplyne, než přijdu o místo?“ To je samozřejmě myšleno v nadsázce, ale něco na tom bude. Rozmach umělé inteligence ovlivní zažité pořádky, dřív nebo později. Doufáme jen, že kýžené benefity a plusy přebijí pomyslné minusy.

Čtěte také: Ne, to není vtip! Ve hře je potenciální restart zkrachovalé burzy FTX
Umělá inteligence zažívá boom
Umělá inteligence tu s námi není pár měsíců nebo let, jak by se na základě současného boomu mohlo zdát. Dosud tomu však bylo tak, že širší uplatnění spíše nacházela ve specifických oborech. To v kostce znamená, že dopad na běžného smrtelníka na nějaké – řekněme – každodenní bázi, byl spíše okrajový. To je ten rozdílový prvek, který má na svědomí nástup ChatGPT a jemu podobných.
Tato otázka není kladena v kontextu toho, že by AI jednou ovládla a zničila svět, to se nebojte. Upřímně doufáme, že k tomu snad nikdy ani nedojde. Podtitulek spíše reflektuje nedávný průšvih, který mělo na krku právě fascinující dítko od společnosti OpenAI.
Únik dat má soudní dohru
Implementace zabezpečení v rámci ChatGPT totiž byla hrubě nedostatečná, objevilo se tehdy v médiích. Takzvaná zadní vrátka umožnila uživatelům sledovat konverzace jiných uživatelů, což okamžitě vyvolalo obavy o soukromí. Byť v režimu Read-only totiž hrozil průsak těchto údajů na veřejnost.

Sam Altman, CEO Open AI, tento problém potvrdil a vyhodnotil jako velmi politováníhodný. Zároveň zdůraznil, že chyba byla bryskně opravena. Nicméně, celá kauza má soudní dohru, informuje CNN Business.
OpenAI i Microsoft
Nejen špatné zabezpečení, ale i nezákonné shromažďování soukromých dat je nově předmětem obří hromadné žaloby. Ta na 160 stranách plných stížností poukazuje na to, že osobní údaje byly OpenAI namátkově zpracovávány a lustrovány bez vědomí uživatelů.
OpenAI na žádost o komentář nereagovala a to samé platí i pro Microsoft, který rovněž mezi obžalovanými figuruje. „Tím, že OpenAI shromažďuje osobní údaje milionů uživatelů bez jejich vědomí, postavila každého z nich do rizikové situace, jež je v rozporu se zásadami ochrany soukromí,“ stojí v oficiálním prohlášení advokátní kanceláře Clarkson, která za žalobou stojí.
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.