Umělá inteligence pro společnost Google vytváří 25 % zdrojového kódu

Richard Šimáček
Generální ředitel Googlu Sundar Pichai
Generální ředitel Googlu Sundar Pichai

Umělá inteligence má obrovský potenciál nahradit některá standardní povolání a jedním z nich jsou programátoři. Už dnes mnoho firem využívá umělou inteligenci pro programování a největším průkopníkem v tomto směru je Google. Společnost v současnosti používá umělou inteligenci k psaní jedné čtvrtiny svého zdrojového kódu. S tímto faktem se nedávno pochlubil výkonný ředitel Google Sundar Pichai.

Pomocník, nebo neúnavný pracovník?

V současnosti není umělá inteligence tak schopná, aby zvládla naprogramovat téměř cokoliv, ale to se může v budoucnu rychle změnit. Vývoj lepší AI je pro většinu technologických gigantů velkou prioritou a věří, že jim v budoucnu vydělá velké peníze či ušetří mnoho práce.

Google už dnes používá umělou inteligenci k tomu, aby pomáhala programátorům generovat opakující se kód, takže větší projekty jsou hotovy rychleji a přesněji. Pomáhá totiž nejen programovat, ale výsledný kód také kontroluje, což značně zrychluje proces vývoje. Dokonce 25 % všeho zdrojového kódu, který společnost vygeneruje, napsala právě ona. To naznačuje, že společnosti počítají s tím, že většinu práce za ně v budoucnu odvede AI, zatímco lidé budou pouze dohlížet.

Gemini
Gemini

Přístup k datům je klíčový

Google je společnost s největším přístupem k enormnímu množství dat, která jsou ideální pro učení umělé inteligence. Proto má jejich systém Gemini obrovský potenciál a na rozdíl od OpenAI nemusí Google platit za přístup k datům, protože má vlastní archivy. To je také jeden z důvodů, proč si Google může dovolit implementovat AI v tak velkém měřítku.

Skutečnost, že umělá inteligence je skvělým pomocníkem, si uvědomují i sami programátoři. Podle průzkumu GitHubu ji používá 97 % všech vývojářů a inženýrů (průzkum zahrnoval 2 000 lidí). Zatímco člověk musí investovat desítky hodin do učení základů programování, umělá inteligence to zvládne za chvíli, protože dokáže během několika sekund zpracovat obrovské množství dat, a proto v budoucnu nejspíše rychle překoná průměrného programátora.

Cíl je jasný, ale existují obavy

Samozřejmě, že umělá inteligence stejně jako člověk není bezchybná a může generovat chybný obsah. Dokonce 39 % vývojářů Google nevěří takto vytvořenému kódu a raději si většinu věcí píší sami, jak informuje web ITPro.

Navíc existují obavy ohledně zabezpečení takového obsahu, protože pokud například umělá inteligence naprogramuje určité služby či web, mohla by ta samá AI vyvinout i způsoby, jak tato zabezpečení prolomit, což by usnadnilo práci hackerům.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články