Vědci pracují na zařízení, se kterým budete ovládat své sny

Luboš Srb

Představte si, že byste mohli kdykoliv během spánku vyzkoušet létání, zazpívat si, nebo třeba praktikovat hrátky pro dospělé. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) pracují na speciálním wearable zařízení, které něco podobného dokáže.

Prototyp zařízení Dormio | foto: MIT
Prototyp zařízení Dormio | foto: MIT

TIP: Propojení lidí a počítačů: blížící se revoluce v podobě umělé inteligence

Prototyp se jmenuje Dormio a jde o zařízení, které si navléknete na ruku. Využívá spoustu senzorů, které měří a sledují například váš tep či dech. Využívá se i chytrý telefon, přes který je možné následně zpětně sledovat výsledky, ale také použít některé jeho funkce, například reproduktor, pro ovládání snů.

Cílem je navodit stav hypnagogie

Zařízení má za cíl prodloužit stav hypnagogie, který má příznivý vliv na lidskou kreativitu a také volnost myšlení. Jde o přechodný stav mezi bdělostí a spánkem, který fascinoval vědce i kreativce po tisíce let.

Mnoho lidí bylo fascinováno tímto mezistupňovým stavem vědomí, které existuje těsně před nástupem spánku – od starověkých filozofů, jako je Aristoteles, moderních umělců, jako je Salvador Dalí, až po vynálezce, jako je Nikola Tesla a Thomas Edison. Je to něco jako živá říše, kde se mohou objevit halucinace, částečně lucidní snění a další podobné stavy pro kreativní myšlení, těsně předtím, než upadneme do hlubokého spánku.

Fungování

A jak zařízení Dormio vlastně funguje? Navléknete si jej na ruku a pohodlně si lehnete. Zařízení vše zaznamenává a při přechodu do spánku vám přes spárovaný smartphone řekne takové slovo, které má následně ovlivnit váš sen. Pokud bylo vyslovené například slovo tygr, následně po probuzení opravdu lidé mluvili o snu, ve kterém byl právě tygr.

V případě testu na dobrovolnících vědci zjistili, že na tom z hlediska kreativity bylo pět lidí ze šestičlenné testovací skupiny lépe než kontrolní skupina. Těžko ovšem říct, jestli to skutečně povede k nějaké větší kreativitě, která je totiž jen těžko měřitelná a v tomto směru jsou tedy výsledky zatím ne úplně přesvědčivé.

„Lidé nevědí, že třetina jejich života je třetina toho, kde by se mohli změnit,“ řekl PhDr. Adam Horowitz z MIT Media Lab, který je také výzkumným pracovníkem v Dream Lab.

A co myslíte vy? Jak by se vám taková vychytávka líbila a k čemu byste ji použili?

zdroj: thenewstack

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články