Virtuální realita léčí bolavou duši. Nově pomáhá pacientům se schizofrenií

Adam Pos
  • Na maďarské univerzitě probíhá unikátní léčba schizofrenie
  • Vědci využívají především možností virtuální reality
  • Metoda zaznamenává lepší výsledky než klasická sezení
Léčba schizofrenie probíhá v prostředí virtuální reality
Léčba schizofrenie probíhá v prostředí virtuální reality

Vědci přišli s novou originální metodou, jak léčit pacienty trpící schizofrenií. Ve virtuální realitě podstoupí několik sezení s modelovými situacemi, ve kterých interagují s digitálními avatary. Výsledky jsou prý fenomenální. Co dalšího o této metodě odhalila analýza pacientů?

Ideální platformu pro léčbu

Schizofrenie se kromě jiného projevuje neschopností správně interpretovat pocity a myšlenky lidí v našem okolí. Například význam ironie či metafory je postiženým naprosto cizí. Pokud se nemoc u člověka rozvine, může vést k rozpadu sociálního života a dotyčný není schopný existovat samostatně. Začlenit takového jedince zpět do společnosti je náročný úkol, avšak moderní technologie nabízí pomocnou ruku.

Řeč je o virtuální realitě, respektive metodě VR-ToMIS, kterou vyvinuli vědci ze Semmelweisovy univerzity v Maďarsku. Projekt začal v roce 2016 a o 6 let později bylo úspěšně ukončeno testování. Společnost vTime připravila celkem 9 scénářů do VR headsetů, které zahrnují každodenní situace mezilidských vztahů.

Takto vypadá prostředí, ve kterém jsou pacienti léčeni
Takto vypadá prostředí, ve kterém jsou pacienti léčeni

Čtěte také: Čtvrtá průmyslová revoluce. Probíhá další expanze na poli kognitivní robotiky


Jaký je progres a co na to pacienti?

Každé sezení trvá okolo 50 minut a během něj se léčený setká například s hledáním ztraceného psa, zažije debatu u kávy, či si zajde na rande naslepo. Zde se má pacient znovu naučit chápat hlubší významy lidského chování jako například sarkasmus či nadsázka. Po VR následuje klasické sezení, ve kterém se tyto situace analyzují. Celý proces se opakuje, dokud se pacient nezotaví.

Ve srovnání s jinými postupy vykazovala tato metoda mnohem lepší výsledky, například v oblasti chápání komplexnějších situací. Skvělou zprávou je také skutečnost, že naprostá většina schizofreniků považovala virtuální realitu za velice komfortní způsob léčby. Skupina vědců si tak za toto přínosné využití technologií bezpochyby zaslouží respekt.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články