Záměrné zpomalování iPhonů přijde Apple draho. Lidem zaplatí miliony dolarů
- Apple reaguje na hromadou žalobu kanadských uživatelů
- V rámci vyrovnání má zaplatit až 14,4 milionů dolarů
- Proč k tomu vlastně došlo?

Soud v Britské Kolumbii schválil finanční vyrovnání ze strany Apple v případě hromadné žaloby uživatelů mobilních telefonů iPhone. Společnost měla dle všeho záměrně zpomalovat starší modely svých zařízení, kvůli čemuž musí nyní zaplatit částku v rozmezí 11 až 14,4 milionů dolarů.
Omezování starších modelů
Hromadná žaloba ze strany kanadských občanů se táhne již od roku 2018, kdy byl technologický gigant Apple obviněn hned několika kanadskými provinciemi. Stalo se tak krátce poté, co Apple přiznal omezování výkonu starších iPhonů, kvůli údajně „přestárlým“ bateriím, jež by mohly způsobit neočekávané vypnutí telefonu.
Každému uživateli s telefonem zakoupeným před koncem roku 2017 tak byla bez ohlášení spolu s aktualizací iOS 10.2.1 spuštěna aplikace pro vzdálenou správu zařízení. Apple na to pak k začátku následujícího roku reagoval omluvou za nedostatečnou transparentnost a snížením ceny výměny baterií na 29 dolarů.

Čtěte také: Apple ujišťuje investory, že jeho umělá inteligence bude přelomová
Již druhý spor tohoto typu
Soud v Britské Kolumbii (v Kanadě) tak rozhodl ve prospěch žalující strany a Apple musí každému signatáři žaloby, vyplatit částku v rozmezí 17,50 až 150 dolarů. Dohromady by tedy celý „incident“ mohl společnost vyjít až na 14,4 milionů dolarů (asi 335,4 milionů korun).
Zajímavé je ovšem i to, že se nejedná o první žalobu tohoto typu mířenou na Apple. V rámci kalifornského případu týkajícího se neohlášeného omezování uživatelských zařízení skrze aktualizace nyní musí poškozeným vyplatit až půl miliardy dolarů.
Autor článku

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.