Zlomová událost. Číňané již brzy přistanou na odvrácené straně Měsíce

Dominick Tomanec

Aktualizováno – Čínská sonda přistála na odvrácené straně Měsíce. Jaký je cíl mise?


  • Čínský lunární modul Chang’e-6 se připravuje na sestup k Měsíci
  • Dle očekávání by měl proběhnout již během tohoto víkendu
  • Co vše o tom víme?
Měsíc
Měsíc

Dle čínské vesmírné agentury CNSA konečně nastaly vhodné podmínky pro pokus o přistání na měsíčním povrchu prostřednictvím modulu Chang’e-6. Ten, jak známo, od začátku tohoto měsíce krouží na lunární orbitě a vyčkává na povel z řídícího střediska, jen aby se v případě úspěchu stal vůbec prvním modulem, který úspěšně odebere vzorky z odvrácené strany Měsíce. Má však tato mise šanci na úspěch?

Sestup z oběžné dráhy

Vědci ze všech koutů světa již více než padesát let zkoumají získané vzorky z měsíčního povrchu za účelem rozšíření lidského chápání nejen o vzniku Měsíce, ale i samotné planety Země. Dle mnohých se však skutečně odpovědi mohou skrývat na jeho běžně neviditelné, odvrácené straně, jež je permanentně skryta ve stínu. Právě za tímto účelem tak čínská vesmírná agentura CNSA hodlá přejít k prvnímu pokusu o přistání svého lunárního modulu Chang’e-6, jenž je od začátku května umístěn na orbitě Měsíce.

Předběžný termín je stanoven na sobotu 2. června, a to během osmé hodiny večerní. Dle plánu se má samotný robotický modul pro odběr vzorků oddělit od svého orbitálního nosiče a postupně sestoupit do jižní části mohutného kráteru Apollo, nacházejícího se v impaktní oblasti South Pole-Aitken. Více než třicetidenní čekání je pak pochopitelně způsobeno nutností správného načasování, úzce souvisejícího kupříkladu s vhodnou úrovní světelnosti.

Chang'e-6 se chystá na pokus o přistání
Chang'e-6 se chystá na pokus o přistání

Čtěte také: Tolik podobná Zemi. Astronomové objevili potenciálně obyvatelnou planetu


Dva kilogramy vzorků

Dle plánu mise má modul Chang’e-6 po přistání a následné kontrole nastavení započít více než dvoudenní povrchovou operaci, během níž bude navrtávat měsíční povrch a odebírat vzorky materiálů. Těch prý může být na Zemi přivezeno až dva kilogramy, přičemž jejich zkoumání může přinést bezpočet nových objevů, či zcela převrátit naše chápání o vzniku samotné Sluneční soustavy. Odhady odborníků jsou pak pro samotnou misi velmi příznivé, vzhledem k pečlivé organizaci a správnému načasování.

„Analyzoval jsem vědecká data z mise Chang’e-4, která také přistála na odvrácené straně Měsíce, a jsem velmi nadšený z nových dat získaných z roveru. Na výsledky mise Chang’e-6 se proto obzvláště těším,“ píše odborný asistent Macauské Univerzity, Xu Yi. Důvody nepřehlédnutelné asymetrie mezi viditelnou a odvrácenou stranou Měsíce jsou již celé roky předmětem mnoha diskuzí a hypotéz a dle jeho názoru by právě analýza nových vzorků mohla konečně přinést správnou odpověď.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články