17 fotek. Poznáte, které z nich jsou pravé a které vytvořila umělá inteligence?

Adam Pos
  • Umělá inteligence umí tvořit neuvěřitelně reálné fotky
  • Rozdíl mezi pravou a vygenerovanou fotografií je téměř minimální
  • Dokážete rozeznat, které obrázky jsou skutečné a které ne?
Umělá inteligence a technologie
Umělá inteligence a technologie

Velké jazykové modely umí kromě textu tvořit i propracované obrázky. Stačí zadat jednodcuhý prompt a software vám podle něj vytvoří působivou realizaci vašich představ. Technologie tyto úkoly zvládá na velmi slušné úrovni a u mnoha fotografií nelze ani poznat, jak vznikla. Přinášíme výběr několika fotografií, na kterých si můžete sami vyzkoušet, jestli vás AI svými díly přesvědčí, či se ošálit nenecháte.

Umělá inteligence jako malíř

Jako úvodní fotografii jsme zvolili jeden z obrázků umělé inteligence, který svého času způsobil velký rozruch. Na menší soutěži v Coloradu totiž vyhrál soutěž o nejlepší dílo, kdy ani sama porota nepoznala, že se jedná o výtvor AI. Událost vyvolala četné diskuze a upoutala pozornost médií. Kromě toho ale také představuje začátek éry, ve které si budeme muset zvyknout na to, že ne všechny realistické fotky jsou opravdové.

Což samozřejmě znamená, že tvorba falešných koláží bude značně jednodušší a rychlejší. V následujícím seznamu fotografií dostanete možnost porovnat reálné a umělé vytvořené fotografie. Zprvu však nebudete vědět, které jsou které, a můžete hádat jejich původ. Na konci si pak spočítejte, kolik fotek jste označili správně. Fotky jsou navíc tématicky spojeny po dvojicích.

Obrázek hor
Obrázek hor
Údolí smrti
Údolí smrti

Čtěte také: Bezkonkurenční Google. Jeho umělá inteligence předpovídá počasí 10 dnů dopředu


Na obou fotografiích můžeme vidět krásné hornaté planiny. Otázkou zůstává, které stvořila příroda a které umělá inteligence. Prozradíme, že první fotka je vygenerovaná AI a druhé jsou skutečné záběry ze známého Údolí smrti. Pokračujeme dál.

Trojice žen v kavárně
Trojice žen v kavárně
Matka a syn
Matka a syn

Čtěte také: Superinteligence na obzoru. Šéf OpenAI chce ještě silnější umělou inteligenci


Ačkoli fotografie nahoře působí na první pohled velmi opravdově, skutečná není. Jedná se opět o práci umělé inteligence, kdežto druhá fotka z dvojice zachycuje skutečný okamžik. Musíme ale AI nechat, že lidské osoby zvládá až na detaily (především ruce) celkem slušně.

Žena-test AI
Žena-test AI
Pes a jeho pán před stanem
Pes a jeho pán před stanem

Čtěte také: Podvodníci zneužili umělou inteligenci Google Bard k šíření malwaru


Tentokrát se nejedná o případ reálná fotka vs. AI. Umělá inteligence stvořila oba dva záběry a jsou velmi podařené. Můžeme vidět, že ani zvířata nedělají technologii žádné velké potíže.

Moře a kameny
Moře a kameny
Moře a kameny se stromy
Moře a kameny se stromy

Čtěte také: Populární Google Chrome dokáže díky nové funkci ušetřit lidem peníze. Jak?


V tomto případě máme možnost porovnat, jak si generátor obrázků poradí s vodou, a je patrné, že ta stále představuje tvrdý oříšek. Druhá fotografie tak spíše působí jako záběr z počítačové hry.

Lahodný obložený chlebík
Lahodný obložený chlebík
Avokádový chlebík
Avokádový chlebík

Čtěte také: Chytrá televize: Otevřete bránu do světa digitální zábavy


Tento souboj byl velice vyrovnaný a lahodné pokrmy jsou od sebe opravdu k nerozeznání, ale jeden z nich má opravdu na svědomí AI. Jedná se o druhou fotografii, která snad nemá jedinou vadu, jež by ji mohla prozradit.

Dřevěná sluchátka
Dřevěná sluchátka
Sluchátka
Sluchátka

Čtěte také: Nothing Phone (2) umí posílat zprávy přes iMessage, není to ale „oficiální“ řešení


U sluchátek bylo rozhodování určitě také náročné, ale i v tomto případě se jednalo o dva obrázky vygenerované umělou inteligencí. Vodítkem mohl být lehce podivný design obou modelů.

Stará paní u kánoí
Stará paní u kánoí
Dav lidí
Dav lidí

Čtěte také: Naštvaný zákazník. Na e-shopu Applu si objednal iPhone, obdržel telefon s Androidem


Máme tu další případ, kdy se jedná o obrázky, jejichž autorem je umělá inteligence. Na prvním můžeme vidět nepřirozeně zkroucenou a protáhlou ruku staré paní a na druhém by nás mohlo zarazit, že jsou všichni lidé (a většina doplňků) v tyrkysové barvě.

Apple Theater
Apple Theater
Lyžař
Lyžař

Čtěte také: 5 báječných novinek na Netflixu, které rozhodně musíte vidět (55. díl)


I přestože spolu tyto dvě fotografie nijak nesouvisí, jedno pojítko přece jen najdeme. Obě dvě jsou skutečně. U druhé fotky to bylo vcelku jednoduché uhádnout, ale v případě té první už zase tolik. Přitom se jedná o skutečnou fotografii z Apple Theater v Kalifornii.

Pár na výletě u mostu
Pár na výletě u mostu

Poslední fotografie působí také velmi opravdově a nic nenaznačuje tomu, že by se jednalo o umělou koláž. Prozradíme, že bohužel nejedná. Také ji stvořila AI.

Kolik fotek jste poznali, jestli jsou nebo nejsou reálné?

Fotografie jsme vybrali ze serveru CNET. Mohli jsme vidět, že umělá inteligence umí generovat úchvatné fotografie, které se v mnoha případech liší od skutečnosti jen velmi málo. Doufáme, že jste poznali aspoň některé a AI vás nedostala. Každopádně se jedná působivou ukázku toho, čeho všeho je technologie schopna a co od ní můžeme očekávat.


Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články