3 000 diod na obličeji. Tato maska vám zcela změní tvář

Staňte se kýmkoliv! Sean Hodgins představil futuristickou masku s LED diodami, která umí promítat libovolné obličeje – od realistických až po sci-fi.
Staňte se kýmkoliv jen budete chtít
S příchodem nové éry moderních technologií a masivního rozšíření internetových služeb mezi širokou veřejnost na přelomu tisíciletí se mnohá odvětví od průmyslu až po zdravotnictví dočkala bezpočtu revolučních změn, o nichž jsme dříve mohli jen snít. Významných vylepšení, která však na druhou stranu nebyla vždy vnímána tak kladně, se dočkaly i veřejné bezpečností systémy, počínaje těmi kamerovými. Nasazování vyspělých rozpoznávacích technologií, nezřídka podpořených kapacitami umělé inteligence, tak zvláště ve větších městech rozhodně nemusí být ničím neobvyklým.
Právě tato myšlenka pak byla nejspíše hlavním spouštěčem a zároveň také motivací, inženýra a domácího kutila Seana Hodginse, jenž se zvláště v posledních letech proslavil svým ambiciózním konceptem v podobě chytré obličejové masky. První model, známý jako Become Anyone (v doslovném překladu „Staň se kýmkoliv“) stavěl na zajímavém, avšak nepříliš efektivním a kompaktním řešení v podobě malého dataprojektoru, umístěného tak, aby v reálném čase promítal falešnou tvář na povrch obyčejné bílé masky. Jakkoliv funkční tato metoda totiž mohla teoreticky být, hlavnímu účelu – tedy zachování anonymity rozhodně příliš nepřispívala.
Po několika letech relativního ticha se ovšem zdá, že se Hodgins nejen nevzdal svého šlechetně ambiciózního cíle, ale navíc tvrdě dřel na zkoumání a tvorbě zcela nového řešení, jenž by účinně eliminovalo chyby svého předchůdce. Nedávno představená nová verze Become Anyone 2.0 je tak již na první pohled od základu zcela jiným kouskem technologie, markantně se prezentujícím širokou škálou použití a výrazně futuristickým vzhledem, evokující představy o cyberpunkové budoucnosti. To vše za pomoci využití třech tisícovek adresovatelných RGB LED diod pokrývajících celou plochu masky.
Doplněk či efektivní zbraň proti sledování?
Nová koncepce masky, využívající LED diod, se zdá být nejen o poznání funkčnějším, ale také snadněji použitelnějším řešením, než v případě svého předchůdce. Uživatelé si tak nyní mohou svépomocí naprogramovat takřka libovolnou tvář, počínaje těmi realistickými a konče šílenými nápady od herních postaviček, až po výjevy jako z nejšílenějších sci-fi příběhů, a to ve formě obrázků i videa. Vše je navíc zpracováno konstrukčně tak, aby bylo nošení co možná nejpohodlnější a zároveň nebyla nikterak omezena možnost koukání skrze masku.
Sean Hodgins celý design od píky navrhl a vytvořil za pomoci 3D tiskárny, aby sám mohl testovat každý jednotlivý komponent. Samotnou nositelnou masku pak designoval jako celek, tvořený z mnoha dílků v podobě plochých panelů, který byly pokryty sadami plošných spojů a následně osazeny jednotlivými LED diodami. Primárním řešením mapování a ovládání diod pak měl být původně ovladač Pixelblaze, který byl však po několika náročných testech, během kterých se ukázal jako nepříliš efektivní, nahrazen verzatilnějším Raspberry Pi.
I přes to, že je Become Anyone bezpochyby zajímavým projektem, je ovšem na pováženou, při jakých příležitostech by se mohl dočkat reálného využití. Vzhledem k nízkému rozlišení při třech tisících spuštěných ledkách totiž neposkytuje dostatečnou úroveň realističnosti, aby mohl využit k plnohodnotnému falšování identity. Zrovna tak jako jakákoliv jiná maska je však samozřejmě schopen alespoň skrýt nositelovu tvář. Ve finále se tedy jedná o skvělý produkt na párty či kostýmové večírky, který si jistě zamilují mnozí technologičtí nadšenci či geekové napříč komunitou.
Autor článku

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.