3D tiskárny jsou nebezpečné, práce s nimi může způsobovat rakovinu
Nejpoužívanějším typem 3D tiskáren jsou ty, které se musí průběžně naplňovat tzv. filamentem a tato látka (většinou nějaký typ plastu) se posléze taví za účelem onoho 3D tisku. Experti však přišli na to, že práce s těmito tiskárnami může mít negativní dopad na vaše zdraví.

Vědci z Underwriters Laboratories a Georgijského technického institutu zjistili, že nejrozšířenější 3D tiskárny vypouští při tavení plastového filamentu zdraví škodlivé výpary a emise. Se špatně odvětrávanou místností – typicky učebny, kanceláře nebo domácí pracovny – jsou nelibé výpary přímo smrtelnou kombinací!
Studenti z univerzity v Georgii přišli na to, že těkavé organické látky obsažené ve škodlivých emisích z tiskáren jsou dráždivé pro lidský organismus; ve výparech se našlo až 216 chemikálií. Ve zmíněných menších či středních uzavřených prostorách se škodliviny nemusí správně odvětrávat a karcinogenní látky se mohou usazovat v tělech uživatelů. To může následně vést až k vysokému riziku rakoviny.
Autoři studie však přichází i s radami, jak se s nebezpečím karcinogenů v emisích vypořádat. Na prvním místě je jistě samotná tiskárna. Ta by měla být ověřená a bez emisí – druhou stranou mince je ale onen filament, který majitelé tiskáren často nakupují z neznámých zdrojů za méně peněz než od vybraných prověřených prodejců. Nejlepší mají být výplně, které se taví při nižší teplotě a nevypouští tak tolik emisí. Tou nejlepší radou je však otevřít během tisku všechna okna a ideálně nebýt v místnosti, když tiskárna pracuje.
zdroj: TechRadar
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.