AI může být lepší než doktor. Autismus pozná pouhým pohledem na ruce

Umělá inteligence dokáže rozpoznat autismus z pohybů prstů. Výzkum ukázal až 89% přesnost díky senzorům a strojovému učení během několika minut.
Umělá inteligence umí rozpoznat autismus
Diagnostikování autismu není jednoduché a obvykle je k tomu třeba poměrně velký tým odborníků a dlouhodobější sledování. Celý tento náročný proces by brzy mohl být minulostí, protože dle výzkumníků z Yorské univerzity ve Velké Británii to AI zvládne za pár minut.
Studie se účastnilo 59 mladých účastníků a každý měl na palci a ukazováčku pohybové senzory. Následně byli vyzváni, aby zvedali různé obdélníkové předměty jen s prsty, kde měli senzory. Ty analyzovaly celkovou motoriku prstů, rychlost úchopu nebo trajektorii ruky a tato data byla klíčová pro práci umělé inteligence.
Dle nedávných zjištění by totiž autismus neměla být jen behaviorální porucha, ale měla by jít rozpoznat i z jemných motorických pohybů. Člověk s autismem tak může mít trochu jinou motoriku v rukou a právě na tyto jemné pohyby se soustředila umělá inteligence, jak uvádí odborný článek od výzkumníku z univerzity.

Vysoká přesnost rozpoznání
Umělá inteligence následně začala zpracovávat motorická data všech účastníků a pomocí nich dokázala určit autismus s přesností až 89 %. Využito bylo 5 různých modelů strojového učení a kdyby se data zprůměrovala u každého, tak úspěšnost byla i tak 84 %, což je skvělá přesnost.
Autismus by tak v budoucnu mohla umělá inteligence rozpoznat téměř se 100% přesností a nebyla by třeba žádná komplexní vyšetření nebo dlouhodobé konzultace s odborníky. Přitom detekce by nebyla vůbec složitá – stačilo by, aby člověk nosil pár dnů senzory na prstech a neměnil nijak své denní aktivity.
Tento příklad je tak jednou z prvních ukázek toho, jak nám bude ve zdravotnictví umělá inteligence nápomocná. Plnou poruch nebo nemocí by v budoucnu mohla rozpoznat AI na základě vašich dat z chytrých hodinek nebo prstenu. Doktor by tu poté už byl jen od toho, aby zhodnotil výsledky od AI a nasadil případnou léčbu.
Autor článku

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu.
Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu.