Umělá inteligence je bez velkého přehánění v současném technologickém světě tématem číslo jedna. A vůbec nevadí, že už se s ní v menších či větších obměnách potkáváme drahně let. V kontextu bezprostředního dopadu na běžného člověka totiž nikdy nedošlo k něčemu takovému, co způsobil nejnovější počin společnosti OpenAI, ChatGPT.
Je umělá inteligence výhrou?
Tento chatbot obrátil život jednotlivců i zavedených podniků doslova naruby. A také ukázal, jaké možnosti AI nabízí v každodenním životě. Vědci také poukazují na nejrůznější teoretické modely, jež predikují, v jakých konkrétních odvětvích může v dohledné době AI plnohodnotně zastoupit člověka.
Těch aspektů, jež se mohou s rozšířením umělé inteligence v budoucnu formovat, je jistě celá řada; jak těch pozitivních, tak negativních. Právě v souvislosti s druhými jmenovanými se zdvihá spousta zástupců z technologické obce a upozorňují na to, že umělou inteligenci je nezbytné regulovat.
A nejde jen o významné odborníky nebo Elona Muska, kteří v otevřeném dopise před pár týdny nabádali k zavedení závazných standardů a směrnic, jež zajistí, aby se AI nevymkla z rukou, ale nově na to apelují i špičky nejvlivnějších globálních značek.
Sam Altman, šéf OpenAI, byl kvůli tomu u slyšení na půdě amerického Kongrese, kde poukazoval na úskalí, která jsou zcela legitimní. A téměř jednohlasně se k němu přidává i bývalý klíčový zaměstnanec společnosti Google. Mo Gawdet do médií prohlásil, že pakliže se stávající trend nepodaří zbrzdit, může být AI v průběhu příštích let pro lidstvo doslova globální katastrofou.
Kyberterorismus a nadvláda
Tato teze však platí pouze za předpokladu, že strategické společnosti umělou inteligenci napíchnou na důležité systémy. Tato úvaha působí možná jako sci-fi, ale její druhá část už tolik ne.
Gawdet se opírá o kybernetickou kriminalitu, jež díky AI nepochybně vzroste. V tomto kontextu avizuje, že počet a ničivost škod přesáhne občasnou likvidaci jednotlivců (ztráta identit, majetku apod.), ale postihne celé masy, informuje server Futurism.