Chyba je pravděpodobně v komunikaci procesorové cache s jádry
Testy ukázaly měřitelné zpomalení systému u několika Ryzenů
AMD již vydalo opravu
Nejhůře zasažené procesory jsou taktéž ty nejlepší, proto se jedná o průšvih, který AMD muselo rychle záplatovat. Server Tom‘s Hardware otestoval dva vrcholové procesory (Ryzen 7 5800X a Ryzen 9 5900X) pod taktovkou nového systému Windows 11. A výsledek byl pro skalní hráče zklamáním, výkon se propadl o 5-7 %, latence L3 cache stoupla i násobně.
Proč jsou procesory od AMD na Windows 11 pomalejší?
Co se stalo? Novější procesory od AMD využívají architekturu Zen a mechanismus Collaborative Processor Performance Control (CPPC) zabudovaný přímo v UEFI základní desky. Ten by měl efektivně rozdělovat a spínat všech osm jader, což se ale v novém systému nedařilo a aplikace běžely v seškrceném módu na méně jádrech. Vše ještě umocnila špatná komunikace s procesorovou cache L3, která sídlí nad všemi jádry.
Proč je L3 tak zásadní?
U většiny procesorových architektur je to největší část paměti procesoru, která sídlí mezi rychlejšími paměťmi L1 a L2 a pomalejší a větší RAM. Údaj o velikosti a latenci patří u špičkových procesorů k ostře sledovaným údajům. Paměť L3 musí být opravdu hodně rychlá – její kapacita je pouze v desítkách MB, ale za sekundu se přenese i tisíckrát víc.
Naštěstí oprava netrvala dlouho. Nový ovladač Ryzen Power Plan 7.0.3.5 by měl bug definitivně odstranit a je již dostupný pro všechny zasažené procesory. Kromě toho opravuje i několik menších chyb. Stahovat můžete ze stránek AMD, případně vám aktualizaci může nabídnout i systém.
Postřehli jste problém u nových Ryzen procesorů od společnosti AMD po přechodu na nejnovější operační systém Windows 11? Podělte se o své zkušenosti v naší diskuzi pod článkem!