Astronomové přišli s revolučním objevem, který překračuje dosavadní chápání vesmíru. Exoplaneta LHS 3154b, objevená kolem chladného červeného trpaslíka, šokuje svými parametry. Má třináctinásobnou velikost Země.
Obří planeta je podobná Neptunu
Astronomové objevili LHS 3154b pomocí přístroje Habitable Zone Planet Finder (HPF), který zachycuje jemné kolísání světla vydávaného vzdálenými hvězdami. LHS 3154b vykazuje, kromě extrémní velikosti, neobvyklou blízkost k domovské hvězdě. Jeden oběh kolem ní trvá pouhých 3,7 pozemského dne, což je mnohem rychleji než Merkur kolem Slunce.
Složení této exoplanety připomíná Neptun, nejmenšího plynného obra v naší Sluneční soustavě, jehož atmosféra je tvořena vodíkem, héliem, čpavkem a ledem. Přes podobnost s Neptunem však astronomové tvrdí, že pravděpodobnost existence života na LHS 3154b je minimální, a to kvůli její extrémní blízkosti k mateřské hvězdě.
Tato planeta spolu se svojí hvězdou je od Země vzdálena přibližně 50 světelných let. Podle některých astronomů je tato hvězda natolik malá (řadí se mezi červené trpaslíky), že je sotva hvězdou. Nicméně společně tvoří velmi zajímavou dvojici.
Tento objev odhaluje, jak limitované jsou stále naše znalosti vesmírného prostoru, a přináší nám novou perspektivu na možné kombinace exoplanet a jejich hostitelských hvězd. Záhada LHS 3154b ukazuje na potřebu přehodnocení dosavadních představ o možnostech, které ve vesmíru mohou existovat.