Humanoidní roboti od společnosti Figure trénují ve výrobních závodech BMW
Dle prvotních testů jsou prý velmi zruční a schopní rychle se rozhodovat
Jak však obstáli v ostatních aspektech?
Společnost Figure, zabývající se výrobou a vývojem pokročilých humanoidních robotů pro průmysl, ve svém nedávno zveřejněném videu představila pokroky v učení a tréninku svého nejnovějšího kousku Figure 01. Ten má být v rámci rozsáhlé spolupráce připravován nejen na plnění více či méně náročných výrobních úkonů, ale také používání vlastního kritického myšlení a rozhodovacích dovedností. Je tedy možné, že se již letos dočká automobilový průmysl rozsáhlých změn ve prospěch robotů?
Pokroky v komplexním tréninku
V současné době je cílem mnoha technologických a především pak robotických společností vytvářet univerzální robotické pracovníky nejen pro těžký průmysl a strojírenství, ale také kupříkladu zdravotnictví, či jiné služby. Ač jsou však pokroky v posledních letech čím dál patrnější, masovému nasazení i do menších společností stále brání hned několik aspektů v čele s vysokou pořizovací cenou, náklady na údržbu, či nutnost komplexního zaškolení a programování na míru. Své o tom ví také ambiciózní společnost Figure, jež se před téměř půl rokem proslavila navázáním spolupráce s automobilkou BMW.
Konkrétně se pak jednalo o smluvené pracovní nasazení a trénink humanoidního robota Figure 01 s cílem dosažení optimálního pracovního výkonu a zlepšování motorických a rozhodovacích dovedností. Sám je také vybaven vlastní umělou inteligencí, jež je vystavěna na softwaru od společnosti OpenAI a nemalou měrou přispívá k jeho rychlému učení a rozvíjení komplexních dovedností pro manévrování, manipulaci s předměty v prostoru a řešení různě náročných zadaných úkolů.
Postupné zlepšování v tréninku a nově naučené dovednosti nám pak sama společnost představuje ve svých pravidelných videích, jež zveřejňuje na vlastním stejnojmenném YouTube kanále. V posledním z nich se kupříkladu Figure 01 zabýval řešením logických úkolů s různě tvarovanými předměty a následnou manipulací dle přesného zadání. Nutno ovšem podotknout, že si i přes to, že nejde o nic světoborného, vedl více než slibně.
Samotní představitelné společnosti Figure uznávají, že první zveřejněné ukázky dovedností jejich robota nejsou nijak zvláštní oproti těm, jež byly již dříve nabídnuty známějšími společnostmi jako Boston Dynamics, Tesla, či Xiaomi. Je však nutné vzít v potaz, že žádná z těchto ukázek nebyla předem naprogramována a připravena pro efektní a líbivou prezentaci. Tento robot si tak zkrátka a dobře zakládá na skromném a zároveň poctivém učení, během něhož pomalu ale jistě získává cvik v používání rozličných předmětů, nástrojů a předně také pracovních postupů. Jeho současný proces tréninku je proto možné považovat za „evoluční“.
Informace ohledně možného data uvedení do plnohodnotného výrobního procesu, či možné výrobní a prodejní ceny jsou nám však stále neznámé a jak společnost Figure, tak i BMW, si zřejmě velmi dobře hlídají veškeré informace, jež budou zpřístupněny veřejnosti. Při momentálním tempu učení a za předpokladu, že se Figure 01 postupně stane méně neohrabaným a těžkopádným, však celý tento projekt skýtá mimořádný potenciál a nelze jej vyloučit jako možnou předzvěst budoucí revoluce na poli robotiky a průmyslu.