Biotechnologický startup chce vzkřísit mamuty. Bude z toho Jurský park?

Luboš Srb
  • Firma Colossal chce pomocí vědy a nejmodernějších technologií vzkřísit mamuty
  • Na projekt získala 15 milionů dolarů, v přepočtu 321 milionů korun
  • Cílem není vytvořit Jurský park s mamuty, ale něco jiného
Mamut
Mamut

K velkému vymírání mamutů došlo před 2 miliony až zhruba 75 tisíci lety, přičemž podle nejnovější studie zveřejněné v časopise Nature Ecology & Evolution na tom měly zásadní vliv klimatické změny. Člověk byl až posledním hřebíčkem do rakve těchto mastodontů, které obdivujeme.

Jak vzkřísit mamuty?

Někteří se s tím nehodlají smířit a hledají možnosti, jak mamuty vzkřísit a přivést zpátky na svět. Jedním je i provokativní hardvarský genetik George Church, který zajistil pro svůj biotechnologický startup Colossal finanční prostředky ve výši 15 milionů dolarů, v přepočtu 321 milionů korun, informuje server Futurism.

Cílem je vytvořit mamuty (nebo přesněji řečeno něco geneticky velmi podobného – pozn. redakce) a nechat je žít v arktické tundře, kde kdysi dávno vyhynuli. Je jasné, že to rozhodně nebude jednoduchý úkol, ba skoro se nabízí otázka, zda je vůbec něco takového možné a hlavně zda je to vůbec správné a etické.


Čtěte také: Zpráva IPCC varuje, že změny klimatu jsou ještě rychlejší, než se čekalo!


Vznikne Jurský park?

Pokud byste si mysleli, že Colossal chce mamuty pro skutečný Jurský park na Zemi, tak vás musíme vyvést z omylu. Prý chtějí vytvořit metodu, pomocí které bude možné zachránit a kdykoliv následně oživit živočišné druhy, které by jinak vyhynuly při současných extrémních klimatických změnách.

Kolem celého projektu je však v tuto chvíli spousta otázek a hlavně překážek. Navíc vědci se mohou snažit vyrobit spíše hybrida slona s mamutem, než přímo pradávného čistokrevného mamuta. Je nutné upravit desítky stávajících genů, aby se obnovily rysy podobné mamutům u asijského slona, který již sdílí přibližně 99,6 % genomu mamuta, například aby měl malé uši, odolnost vůči chladu, silné vrstvy tuku kolem těla a také aby byl takzvaně chundelatý, což je jasný poznávací znak mamuta.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články