Biotechnologie slaví: syntetická buňka se poprvé úspěšně sama rozmnožila

Daniel Fousek
  • Pokusy s „umělým životem“ tu již byly, tento se zdá být opravdu životaschopný
  • Jako základ DNA posloužila bakterie způsobující pohlavní nemoc
  • Buňky syntetizované na míru můžou být klíčem k dopravě léčiv do organismu

Syntetický organismus vychází geneticky z bakterie Mycoplasma genitalium, která způsobuje sexuálně přenosné záněty močových cest a dělohy. Možná vás napadne, proč nevzít nějakou prospěšnější bakterii? Výhodou této je extrémně jednoduchá genetická informace (525 genů, 580 070 párů bází). Pro srovnání, Escherichia coli ve vašich střevech má 4000 genů a vaše vlastní buňky přes 30000.

Konečně se to povedlo!

Čas zkoumání přitom exponenciálně stoupá právě množstvím genů, z nichž každý nese minimálně kolem tisíce párů bází (tj. písmen DNA, složitější organismy až milion). Léta výzkumu padla do řady slepých uliček, až se jedna ukázala jako průchozí. Podstata genů buněčného dělení je dodnes ne zcela objasněna. Ze sedmi fundamentálních genů jsou dosud popsané pouze dva. Další výzkum se tak bude logicky soustředit na pochopení funkce pěti zbývajících.

V budoucnu je možné, že biotechnologicky upravené buňky budou syntetizovat a dopravovat léčiva do cílových míst, k tomu ale vede ještě dlouhá cesta. Bylo by nutné dořešit reakci organismu na takové buňky, nasnadě jsou i možné nebezpečné nežádoucí reakce a podobně. Zatím se tedy jedná čistě o laboratorní novinku.


Autor článku

Daniel Fousek - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články