S digitální měnou pravidelně obchodují miliony lidí
Jak bitcoin a další deriváty vnímají Češi, vyplatí se vůbec?
Kryptoměna – Co to je? Jde vlastně o novodobý druh měny či peněz. Jsou to virtuální šifrované peníze, které těží především z decentralizace, ergo nepodléhají mezinárodním nařízením atd. Nejhoršířenějším zástupcem je právě bitcoin
Tyto „peníze nové éry“ jsou navzdory ceně za jeden kus stále na vzestupu. Denně se pokouší najít své štěstí statisíce lidí po celém světě. Hnacím motorem je nejen rychlá vidina zisku, ale i určitá osobní prestiž. Jaký vztah k bitcoinu (a nejen k němu) mají Češi? Vyplatí se do něj v roce 2021 ještě investovat? Pojďme si nejprve shrnout, které z digitálních měn jsou v globálním měřítku nejpopulárnější.
Bitcoin (BTC)
Před sedmi, osmi lety byla cena 1 bitcoinu zhruba 4 500 Kč
Před pěti lety byl kurz přibližně 10 500 Kč
Nyní jeho hodnota atakuje téměř 700 tisíc Kč za kus
Bitcoin byl historicky první kryptoměnou. S aktuálním tržním ohodnocením převyšujícím hodnotu 641 miliard jde zcela nepochybně o nejžádanější digitální komoditu vůbec. Ten jako většina jemu podobných mutací funguje na blockchainu. Co to je? Blockchain je decentralizovaná databáze, tj. není uložená na jednom konkrétním místě, ale několika (klidně v řádu desítek, stovek tisíc).
Tento „soubor“ slouží k ukládání nejrůznějších transakcí, zápisů nebo seznamů. Ale zpátky k bitcoinu. Jeho velkou devízou mimo skokového nárůstu hodnoty je vysoce zabezpečená distribuce a neobyčejná odolnost vůči zneužití. Hackeři nebo podvodníci vědí, kam jít, když si chtějí pořádně vylámat zuby.
Za více jak pět let jeho hodnota vzrostla o 22 000 %
Ethereum je další oblíbené „krypto“, které funguje i jako blockchain. To z něj dělá velké lákadlo pro geeky nebo vývojáře, kteří benefitují z celé plejády nejrůznějších možností. Obecně platí, že tato kryptoměna je mnohem více než jen pouhý prostředek směny, a to právě díky odlišné technologii, než kterou využívá konkurenční bitcoin.
Primární účel vzniku Etherea nylo zdokonalení chytrých kontraktů a jejich rozšíření do široké praxe, kde by například mohly nahradit a svým způsobem decentralizovat všechny klasické smlouvy a dohody. Jejich fungování je pro chod celé sítě naprosto zásadní, a právě tím se ethereum výrazně odlišuje od zmíněného bitcoinu.
Tether (USDT)
Tether je dalším do party. S tržní kapitalizací převyšující 62 miliard amerických dolarů, není rozhodně marný. Jeho výhodou jakožto i (z pohledu růstu) nevýhodou je krytí dolarem nebo eurem. Experti poukazují na to, že právě toto krytí je důvodem konzistentní ceny a přiměřeného zvyšování hodnoty.
Z tohoto důvodu je Tether oblíbencem opatrnějších investorů, kteří nechtějí skokově vydělat a zároveň spoléhají na jisté garance. Přesto se mu jistá kontroverze v minulosti nevyhnula. Společnost Tether Limited dříve falešně tvrdila, že každý token byl zajištěn jedním americkým dolarem, ale v roce 2019 se změnil podpora tak, aby zahrnovala i půjčky přidruženým společnostem.
Ti ostřílenější z vás také jistě znají Cardano, Binance coin, XRP atd., ale ty tři výše jsou obecně považovány za mainstream. A teď přijde to hlavní: jak na kryptoměnách vydělat? Samo sebou, že lapidární odpověď „levně nakoupit, draze prodat“ se logicky nabízí. Ale jak to funguje v roce 2021?
Základem je vždy dobrá investiční strategie. Buď preferujete krátkodobou nebo dlouhodobou. První možnost je založena na denní bázi obchodování. Touto cestou se dá slušně vydělat díky kolísání kurzů dané kryptoměny (s relativně vysokým rizikem ztát!) a takto získané coiny můžete uložit třeba na hardwarové peněžence s vidinou dalšího budoucího zhodnocení.
Druhá možnost, tzv. fundamentální je větší sázkou na jistotu. S ohledem na víceméně dlouhý a kontinuální růst Bitcoinu, Etherea a dalších se možná vyplatí mít krypto uložené ve virtuálním trezoru, ignorovat burzu a ve správný okamžik jej prodat (což je taky relativní). Pokud se ale alespoň malinko orientujete v makroekonomických ukazatelích, jste na dobré cestě mnohem přesnějšího odhadu.
Souhlasíme s tím, že dnes je situace velmi složitá už díky tomu, že hodnota 1 mince je ve srovnání s přechozími lety závratná. Ale nezapomeňte, že vy můžete koupit i nepoměrně menší část. Tohle je na zvážení v rovnici: kolik si můžu dovolit zainvestovat vs. veškerá možná rizika. A teď se pojďme společně podívat, jak kryptoměnu vnímají Češi.
Který kryptoměna je mezi Čechy nejpopulárnější? | foto: STEM/MARK
Který kryptoměna je mezi Čechy nejpopulárnější? | foto: STEM/MARK
Kryptoměny: Jak je vidí Češi?
Agentura STEM/MARK totiž nedávno zveřejnila velmi zajímavou analýzu, citujeme: „Po závratném růstu hodnot některých kryptoměn na konci předešlého roku přichází spolu s korekcí a klesáním jejich cen mírné vystřízlivění. Toužebná očekávání dalšího růstu brzdí nejen obavy z regulací některých států a společností, ale také riziko spojené s hackerskými útoky na burzy a virtuální peněženky.“
Podle průzkumu agentury tři čtvrtiny oslovených již někdy slyšely o kryptoměnách. Přestože povědomí o nich mají vcelku vysoké, přímá zkušenost s investováním do některé z nich je ale krajovou záležitostí. Konkrétně 3 % oslovených respondentů do kryptoměn již někdy investovala, častěji to jsou muži a mladší lidé (do 29 let).
Přibližně každý desátý sice přemýšlel o investici minimálně přemýšlel. Pomyslnou brzdou pro většinu z dotázaných je právě rizikovost takovéto investice spojené s nestabilitou a výrazným kolísáním hodnot kryptoměn.