Blue Ghost dobyl Měsíc. Soukromý modul bude sbírat vzorky a natáčet 4K kamerou

Richard Šimáček
Měsíc | foto: Unsplash
Měsíc | foto: Unsplash

Soukromý modul Blue Ghost od Firefly Aerospace úspěšně přistál na Měsíci. Bude 14 dnů sbírat data, testovat navigaci a sledovat vliv vesmírného počasí.

Soukromý modul Blue Ghost přistál na Měsíci

Na povrchu Měsíce se již několik desítek let snaží přistávat moduly soukromých i státních společností a přes mnoho pokusů je úspěšnost přistání na povrch Měsíce jen cca 37 %. Přesto se lunárnímu modulu Blue Ghost od soukromé společnosti Firefly Aerospace podařilo bezpečně přistát.

Jedná se o první komerční misi v historii, které se podařilo úspěšně přistát na povrchu Měsíce, aniž by se něco pokazilo. Blue Ghost sice nebyl prvním komerčním modulem, který na Měsíci přistál, ale byl úspěšnější, protože první modul Nova-C se po přistání převrátil. Blue Ghost musel také během přistání zvládnout dva úhybné manévry.

Úhyby nebyly řízeny manuálně, nýbrž autonomně pomocí pokročilého softwaru, takže je vidět, že inženýři ze společnosti Firefly Aerospace odvedli dobrou práci. Modul přistál poblíž starověkého vulkanického útvaru zvaného Mons Latreille, který je na východním okraji viditelného povrchu Měsíce. Toto místo bylo vybráno kvůli minimalizování magnetických anomálií.

Snímek z modulu Blue Ghost krátce po přistání | foto: Firefly Aerospace
Snímek z modulu Blue Ghost krátce po přistání | foto: Firefly Aerospace

Jaký je účel mise modulu Blue Ghost?

Lunární modul Blue Ghost stráví na měsíčním povrchu 14 dnů a bude sbírat data a vzorky měsíčního povrchu. V modulu je celkem 10 vědeckých přístrojů a jeden z nich testuje, jak by v budoucnu mohly být použity služby GPS na oběžné dráze Měsíce, jak informuje zpráva společnosti Firefly Aerospace.

Dalším zajímavým vybavením je dalekohled, který bude sledovat, jak vesmírné počasí ovlivňuje ochranné magnetické pole Země. Na palubě se také nachází několik kamer s 4K rozlišením, které natočí fenomén zvaný záře lunárního horizontu, který naposledy viděli astronauti misí Apollo 15 a 17 a již brzy jej uvidí každý na Zemi díky záznamu.

Na Měsíci jsou extrémně chladné noci, kdy teploty obvykle dosahují minus 173 stupňů Celsia a většina lunárních modulů tyto teploty nepřežije. Proto byl Blue Ghost vybaven speciální vrstvou, která by měla zvýšit šance na přežití všech měřících přístrojů, což byl důvod, proč uskutečnění mise stálo nakonec přes 100 milionů dolarů namísto původních 91 milionů.

Popularizace misí na Měsíc

Jeden z hlavních důvodů uskutečnění této mise bylo vyšlapání cesty pro další společnosti, které by měly zájem posílat své moduly na měsíční povrch a hlavně sesbírat dostatek dat pro budoucí mise na Měsíc s lidskou posádkou.

Vesmírný program je totiž extrémně nákladný a nebezpečný, a tak chtějí mít před posláním lidí na Měsíc jistotu, že vše proběhne hladce. Nejbližší mise s lidskou posádkou by se na měsíční povrch měla podívat v půlce roku 2027 a půjde o misi Artemis 3.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články