Začíná se prodávat první kvantový počítač. Odstartuje novou revoluci?

Richard Šimáček
Umělá inteligence využívá k provozu obrovské množství čipů
Umělá inteligence využívá k provozu obrovské množství čipů

První kvantový počítač Bell-1 pro běžné uživatele má velikost herního PC a stačí mu běžná zásuvka. Výkonem ale překoná i superpočítače.

První kvantový počítač pro každého

Kvantové počítače se do téhle doby používaly pouze k vědeckým účelům a zabíraly poměrně velký prostor, což se aktuálně mění, protože společnost Equal1 představila první menší kvantový počítač Bell-1, který má podobné rozměry jako větší počítačové skříně, jak informuje web TechRadar.

Jeho nastavení není navíc žádná věda, jelikož se nastavuje úplně stejně jako servery. Navíc ani spotřeba není tak vysoká – Bell-1 potřebuje ke svému fungování jen 1600 W a jde zapojit do jakékoliv zásuvky, což je u ostatních kvantových počítačů nemožné kvůli spotřebě v řádu několika desítek kilowattů. Tento počítač si bude moci koupit každý, ale jeho cenu zatím neznáme

Bell-1 tak má spotřebu jako nejvýkonnější herní sestavy a rozměrově je velmi podobný největším skříním pro PC. Jediným zásadním rozdílem je váha – váží totiž 200 kg, zatímco průměrný počítač váží jen 20 kg. O chlazení se stará kryogenní chladicí systém, který udržuje teplotu 6-qubitového kvantového procesoru na -272,85 °C.

Kvantový počítač Bell-1 od společnosti Equal1 | foto: Equal1
Kvantový počítač Bell-1 od společnosti Equal1 | foto: Equal1

Co je kvantový počítač a k čemu je dobrý?

Kvantový počítač, podobně jako ten klasický, slouží k provádění výpočetních úloh, ale na rozdíl od počítače, který máte doma, nefunguje na principu binární soustavy – tedy nekonečné řady jedniček a nul –, ale operuje s qubity (kvantovými bity). Ty mohou mít v jeden okamžik několik hodnot zároveň, což klasický počítač nedokáže – ten vždy zobrazí buď jedničku, nebo nulu.

Procesory využívající kvantové bity mají tak o řád vyšší výkon než aktuálně nejvýkonnější superpočítače na světě, ale vyžadují nekompromisní chlazení, protože pracují se samotnými částicemi hmoty, a ty jsou vysoce nestabilní. Kvantový počítač za den dokáže vypočítat příklad, který by normálnímu počítači trval několik milionů let.

Bell-1 bude mít obrovské uplatnění ve vědě, strojovém učení a simulaci molekul pro vývoj nových účinných léků. Hru si na něm zatím nezahrajete, jelikož funguje na úplně jiném principu. Bezpečnostní odborníci však varují před potenciální zneužitelností kvantových počítačů, protože dokáží rychle prolomit téměř jakékoli zabezpečení.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články