Blue Origin vyšle šestici žen do vesmíru. Na palubě bude i zpěvačka Katy Perry

Tomáš Rajnoch
Planeta Země
Planeta Země

Poprvé od roku 1963 poletí do vesmíru výhradně ženská posádka. Na palubě bude i zpěvačka Katy Perry. Let se uskuteční 14. dubna.

Historický let společnosti Blue Origin

Dobývání vesmíru dnes již není výsadou pouze státních podniků a stále více do vesmírných misí mluví i soukromé společnosti. Skvělým příkladem je SpaceX Elona Muska nebo Blue Origin, jejímž majitelem a zakladatelem je miliardář Jeff Bezos. Tato společnost posledních pár let umožňuje podniknout lety do vesmíru i běžným lidem.

Jeden takový let se připravuje na pondělí 14. dubna v 9:30 místního času (Texas, USA) a posádka bude vskutku výjimečná. Na palubě lodi New Shepard, která je pojmenována po americkém kosmonautovi Alanovi Shepardovi, totiž bude přítomno šest žen. Díky tomu se tento let zapíše do historie, jelikož od roku 1963 půjde o čistě ženskou návštěvu vesmíru. Ve zmiňovaném roce podnikla cestu do vesmíru Valentina Těreškovová z tehdejšího Sovětského svazu.

Složení kosmické posádky je opravdu pestré a do vesmíru se podívá i ikonická zpěvačka Katy Perry. Nutno také podotknout, že loď New Shepard nepotřebuje žádného pilota a celý let bude řízen ze Země. Celý let bude online a Blue Origin již brzy zveřejní možnosti, jak let sledovat.

Kdo bude na palubě New Shepard?

  • Katy Perry – Americká zpěvačka, která již 30. října vystoupí v pražské O2 aréně
  • Aisha Bowe – Bývalá raketová vědkyně NASA a zakladatelka společnosti LINGO
  • Amanda Nguyen – Aktivistka za občanská práva a členka týmu, jenž pracoval na poslední misi raketoplánu NASA
  • Gayle King – Novinářka a moderátorka pořadu CBS Mornings
  • Kerianne Flynn – Filmová producentka stojící za dokumentem This Change Everything o sexismu v Hollywoodu
  • Lauren Sánchez – Novinářka držící cenu Emmy a snoubenka Jeffa Bezose
Nosná raketa New Shepard | foto: Blue Origin
Nosná raketa New Shepard | foto: Blue Origin

Jaké dobrodružství posádku čeká?

Vesmírná loď New Shepard vezme šestici žen do výšky zhruba 100 kilometrů nad Zemí, kde se nachází takzvaná Kármánova hranice. Toto místo je jakousi hranicí mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem. Díky tomu si bude moci posádka prohlédnout zakřivení Země a zároveň si vychutnat pohled do vesmíru. Zmiňované ženy taktéž zažijí stav beztíže.

Celý let poté trvá pouhých 11 minut. Za tuto dobu loď vystoupá do požadované výšky, poskytne cestujícím zmiňované zážitky a přistane zpátky na Zemi.

Společnost Blue Origin zorganizovala v minulosti několik podobných letů do vesmíru. Lidskou posádku Blue Origin vyslalo do vesmíru již desetkrát, přičemž prvního letu se v roce 2021 účastnil i samotný Jeff Bezos. Celkových cest do vesmíru společnost podnikla celkem 31.

Kolik stojí let do vesmíru?

Blue Origin je firmou, která umožňuje i obyčejným lidem letět do vesmíru. Takový let ale není vůbec levnou záležitostí. Samotná společnost sice neuvádí koncovou cenu za celý zážitek, avšak jen záloha je vyčíslena na částku 150 000 dolarů (cca 3,4 milionů korun). Některé zdroje následně uvádějí, že výsledná cena je pak dvojnásobná a celý tento let stojí jednotlivce 300 000 dolarů (cca 6,8 milionů korun).

Nejde tedy o vůbec levnou záležitost. Podíváme-li se ale na konkurenci v podobě společnosti Virgin Galactic, která pořádá podobné lety, zjistíme, že cena tohoto letu se pohybuje v rozmezí od 450 až 600 tisíc dolarů (zhruba 10,2 až 13,6 milionů korun). Blue Origin se tak jeví jako dostupná cesta do vesmíru.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články