Británie lobuje za přísnější pravidla na sociálních sítích. Jak se to dotkne uživatelů?

Dominick Tomanec
  • Největší sociální sítě budou možná nuceny čelit velkým změnám
  • V rámci britské iniciativy se totiž připravují nová bezpečností pravidla
  • Na kolik se to dotkne uživatelů?
Sociální sítě možná čekají nová pravidla ohledně bezpečnosti
Sociální sítě možná čekají nová pravidla ohledně bezpečnosti

Nezávislý britský regulační úřad Ofcom opět hodlá vyhlásit válku největším sociálním sítím světa. V rámci té pak hodlají lobovat za nové podmínky a opatření, jež se mají primárně zaměřovat na mladší uživatelskou základnu. Kolik společností však na tuto iniciativu skutečně přistoupí?

Regulace zaměřené na děti

Bezpečnost uživatelů na sociálních sítích je často probíraným tématem, prakticky již od dob založení MySpace. V průběhu let se proto postupně měnily nejen zákony, ale také přístup samotných společností, jež tyto sítě provozují. Momentálně se však na tomto poli setkáváme s podstatně vážnějším problémem, jenž je způsoben rostoucí základnou dětí a mladistvých na internetu.

Právě na to v posledních měsících důrazně upozorňuje nezávislá regulační agentura Ofcom, jež se v domovské Velké Británii těší nemalému respektu. Ta tak v rámci svého nového programu připravuje návrhy celé sady opatření, jimiž by se nejpoužívanější sociální sítě měli řídit v rámci ochrany dětských uživatelů.

Přesněji pak Ofcom požaduje uzákonění více než čtyřicet různých úprav zahrnujících předělání algoritmu pro doporučování příspěvků, či zavedení komplexnější kontroly věku.

Sociální sítě, ilustrační
Sociální sítě, ilustrační

Čtěte také: Na Android pronikly nebezpečné aplikace. Mají stovky milionů stažení


Přidejte se, nebo plaťte

O vážnosti tématu bezpečnosti dětí na sociálních sítích se sama vyjádřila i výkonná ředitelka Ofcomu, Melanie Dawesová, přičemž ve své zprávě kladla důraz na nevhodné příspěvky, jenž se mohou dětem zobrazovat zcela bez jejich vůle. Očekává tak, že na podmínky nově prosazovaného kodexu přistoupí všechny velké společnosti spravující sociální sítě a platformy, jako jsou Instagram, Facebook, TikTok, či YouTube. „Nečekejte na vymáhání tučných pokut. Splňte svou povinnost vůči uživatelům a jednejte ihned,“ dodává v návaznosti na zprávy týkající se okamžitého vymáhání pokut v případě schválení kodexu parlamentem.

Ona zmiňovaná úprava algoritmů pro doporučování příspěvků je však sama o sobě rozhodně k zamyšlení a vybízí k otázce, zda se jako efektivnější řešení nejeví zvýšená rodičovská kontrola. Takto rozsáhlé systémové změny totiž společnosti s nejvyšší pravděpodobností přijdou na nemalé peníze a jejich uvedení by bylo možné až po mnoha měsících. Nakolik je ovšem nutné brát celou iniciativu, se ukáže až poté, co bude schválena, či odmítnuta samotným Britským parlamentem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články