Budoucnost je Matter. Jednotná platforma pro chytré domácnosti je na spadnutí

Tomáš Richter
  • Chytrá domácnost vloni zažila mírnou stagnaci
  • Poptávka po smart produktech v roce 2022 vázla
  • Změní to Matter? Odborníci mají jasno
Chytrá domácnost
Chytrá domácnost

Chytrá domácnost, smarthome nebo inteligentní dům jsou termíny, které v posledních letech rezonují vědeckou stejně jako laickou veřejností. To, co se zdálo ještě několik let nazpět jako sci-fi, se postupně mění v každodenní realitu.

Přínos tohoto relativně mladého technologického segmentu vnímají v čím dál větší míře nejen obří korporáty, firmy, ale i rodiny, protože v něm vidí potenciál, možnost jak efektivněji rozvíjet byznys a pokud jde o jednotlivce, tak způsob, jak bydlet s pocitem lepšího komfortu.

IoT neboli internet věcí

Internet věcí (z angl. Internet of Things, taktéž IoT) je dalším z poměrně často akcentovaných pojmů. Lapidárně řečeno jde o soubor jednotlivých zařízení, která jsou díky internetu schopna mezi sebou komunikovat a fungovat jako sofistikovaný celek.

Chytrá domácnost v režii Lidlu
Chytrá domácnost v režii Lidlu

Čtěte také: Co je to Matter? Chytrá domácnost už nikdy nebude jako dřív


A není potřeba z toho dělat zbytečně velkou vědu. Určitě jste se občas setkali s chytrými zvonky, termostaty, žárovkami, ledničkami nebo dokonce chytrými okny.

Některé domácnosti využívají jen sem tam něco, jiné se z větší části spoléhají na IoT. A to samé platí i pro firmy. Ty mohou díky „chytrému“ přístupy lépe optimalizovat výrobu, mít lepší přehled o nákladech, majetku, logistice apod. Jedním ťuknutím na displeji vidí aktuální místo pohybu vozidla, aktuální počasí a třeba i dění na komunikaci.

Změní to Matter?

V jednom z našich loňských ohlédnutí jsme vás informovali, že je v chystání nová jednotná platforma Matter. S ohledem na množství zainteresovaných značek jde v kontextu IoT a chytrých domácností o kolosální počin. Může být jednotný standard úspěšný? Toť dobrá otázka.

Nová platforma Matter
Nová platforma Matter

Když jako bernou minci vezmeme jednotlivá jména, jež jsou v projektu zainteresována; ať už Apple, Google, Amazon apod., existuje poměrně velká šance, že v praxi může oslovit miliony firem i domácností.

Momentálně jsou však problémy veskrze dva – a) každá z výše zmíněných globálních značek má své vlastní proprietární řešení a je tak otázkou, jak dalece se jim bude do novinky ve finále chtít, b) v současnosti je na trhu minimum kompatibilních produktů. Některé „prvotiny“ s už stihly mihnout i na letošním technologickém veletrhu CES 2023, nicméně výsledek je stále rozpačitý.

I v odborných recenzích se často skloňuje, že ačkoliv už je Matter k vyzkoušení, samotné ovládání nad rámec separátních platforem funguje dobře, nikoliv spolehlivě. Existuje sice teoretický předpoklad, který počítá s tím, že cca 44 % celosvětových dodávek v roce 2023 bude s novým protokolem plně kompatibilních, ale zatím je na ucelenější hodnocení příliš brzy.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články