Češi, pozor! Zázračná krabička do zásuvky slibuje úsporu energie, jde o podvod

Richard Šimáček
Electricity saving box | foto: Which?
Electricity saving box | foto: Which?

Zázračná krabička do zásuvky slibuje snížení spotřeby energie. Místo úspor ale jen svítí LEDkami a může být i nebezpečná.

Magický přístroj do zásuvky slibuje nemožné

Za posledních několik let dramaticky vzrostla cena energií a pociťují to nejen firmy, ale i domácnosti, jelikož za stejnou roční spotřebu musí platit výrazně více peněz. To je primární důvod, proč jsou na internetu trendy různé fígle na snížení spotřeby energie, a některé z nich skutečně fungují, jenže jsou tu i takové, které slibují až podezřele velké zázraky.

Jedním z nich je zázračná krabička, kterou stačí jen v domácnosti připojit do zásuvky a následně značně šetřit energii tím, že provede ve vaší elektrické síti stabilizaci napětí, čímž by údajně měla poklesnout spotřeba, což je samozřejmě nesmysl.

Tyto magické krabičky se na našem trhu pohybují již poměrně dlouho, ale až nyní se dostaly více do povědomí širší veřejnosti, protože ceny energií trápí každého z nás a každý chce snížit spotřebu elektřiny na maximum. Rozhodně se takovým přístrojům vyhněte, protože se jedná vždy o podvod, který namísto úspory energie spotřebu ještě navýší.

Podvodný šetřič energie na Allegru | foto: Richard Šimáček
Podvodný šetřič energie na Allegru | foto: Richard Šimáček

Dobře promyšlený podvod

Schéma podvodu je jednoduché – přístroje mají na webu obvykle uvěřitelný popis toho, jak šetří elektřinu, a mnoho lidí tomu může uvěřit, protože neví, jak fungují rozvodné sítě a elektrická energie celkově a na to podvodníci spoléhají. Následně si zákazník tento produkt koupí a podvodník na něm vydělá, jelikož se jedná o levný přístroj bez složité elektroniky, který vlastně nic nedělá.

Aby bylo vidět, že přístroj energii opravdu šetří, tak se při připojení do zásuvky rozsvítí LED diody, které signalizují, že přístroj něco dělá. Ve skutečnosti ale nedělá nic, jen spotřebovává energii kvůli svítícím LED diodám. Tyto přístroje můžete na internetu najít často pod názvy: Tesla saver ECO či Electricity saving box a obvykle stojí jen pár korun, jak informuje web Mobilizujeme.cz.

Takové přístroje dokonce mohou být až nebezpečné, jelikož obsahují nejlevnější elektroniku z Číny, která může při přepětí v síti způsobit i požár. Zkrátka se těmto krabičkám obloukem vyhněte, jelikož mohou nadělat více škody než užitku. Navíc před nimi pravidelně varuje i Policie ČR a tyto krabičky se dostaly i na evropskou listinu závadných výrobků RAPEX.

Zakoupit je můžete i v Česku

Drtivá většina těchto zázračných šetřičů elektrické energie se sice prodává výhradně na čínských online tržnicích, ale jeden takový si můžete zakoupit i v Česku, a to na Allegru za 13 korun. Pokud takový přístroj kdekoliv uvidíte, rozhodně si ho nekupujte – jsou to jen vyhozené peníze. Níže se můžete podívat na videa s ukázkou toho, co se nachází uvnitř tohoto podvodného přístroje.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články