Česká Tesla hlásí návrat! Vyzkoušeli jsme chytrou čističku vzduchu
- Česká Tesla, firma založená v roce 1946, se oficiálně vrací s přídomkem Smart
- Novým portfoliem produktů chce zaujmout moderně smýšlející spotřebitele
- Jak se vydařila sázka na chytrou domácnost? Vyzkoušeli jsme čističku vzduchu

Není Tesla jako Tesla
Společnost Tesla byla založena v tehdejší Československé socialistické republice v roce 1946. Stála za drtivou většinou technologických výdobytků tehdejšího totalitního režimu, od žárovek až po televize. Jméno dostala samozřejmě po srbském vynálezci Nikole Tesle. Se současnou americkou automobilkou nemá ta naše Tesla nic společného.
Do dnešních dní však česká Tesla přežívá jinak. V roce 2021 se rozhodla zamířit na trh s dostupnými produkty chytré domácnosti. Aktuální nabídka není zrovna široká, ale za zmínku rozhodně stojí. Tesla může vaši chytrou domácnost vybavit kamerami, chytrým vytápěním, zvlhčovači vzduchu, chytrými krmítky pro domácí mazlíčky a konečně chytrými čističkami vzduchu.
A jednu takovou jménem Tesla Smart Air Purifier Pro M jsme otestovali i my!
Čistička se třemi účinnými filtry
Ze všech čističek, které Tesla nabízí (malá, střední, velká a největší XL) se k nám do redakce dostala ta střední. Ale nenechte se zmást, do běžného obýváku či ložnice je velká až až. Na výšku má 53,5 centimetru, na šířku 34,7 centimetru a do hloubky jen 17,5 centimetru. Přístroj k vám přijde v bílé krabici s přípojkou do sítě a zabalenými filtry.
To je hned první zajímavá věc. Filtry má totiž čistička vzduchu Tesla rovnou tři. Hlavní filtr s aktivním uhlím, následně účinný HEPA filtr (s funkcí zachytávání pevných částic) a nakonec ještě předfiltr z mikronové sítě. Všechny je třeba z čističky nejprve vyndat, zbavit obalů a pak ve stejném pořadí vrátit.

Jinak se o ně moc starat nemusíte. Doprovodná aplikace Tesla Smart, o které ještě bude řeč, vám sama sdělí, jakou kondici filtry mají a kdy je třeba jej vyměnit. Tesla nikde neuvádí, kde lze dokoupit filtry nové, na druhou stranu tvrdí, že minimálně část z nich je omyvatelná, podobně jako třeba filtr vysavače. Tak aspoň o starost méně.
Design klasický, ovládání pohodlné
Pokud jde o vzhled čističky jako takové, hovoříme o velkém (v závislosti na vámi zvolené variantě) bílém spotřebiči s šedým výduchem nahoře. Za pozornost stojí ještě kruhový displej s průměrem asi 6,5 centimetru, který zobrazuje některé stěžejní informace, jako třeba teplotu v místnosti, koncentraci pevných částic v ovzduší a podobně. Bohužel, v obsáhlém manuálu nikde nejsou vysvětlivky k tomu, co vlastně displej zobrazuje.
Na horní části je pak šestice tlačítek. Zprava je to vypínací čudlík, reset (bude se hodit k vypnutí displeje v noci), UV ionizátor, přepínač tichého a automatického režimu, časovač a nakonec čtyřfázový přepínač výkonu. Ovládání přímo na čističce je jednoduché a chválím i to, že po stisknutí vypínacího tlačítka spustí krátkou znělku oznamující zapnutí nebo vypnutí.
Čistí, září, likviduje – ve dne, v noci
Pojďme se volně přesunout k samotným funkcím čističky. V tomto ohledu je ale manuál přiložený výrobcem v prodejním balením totálně bezzubý. Sice vám v jednoduchosti sdělí, jak se o čističku starat, jak ji čistit a kam v bytě ji ideálně postavit, ale o funkcích už toho skutečně moc neříká. Viz případ, kdy běžný uživatel nemá šanci zjistit, jaké hodnoty vlastně displej zobrazuje a k čemu jsou dobré.
Kromě digitálních hodnot ale umí displej i měnit barvy. A to celkem čtyřmi způsoby: modrá, fialová, zelená a červená. Barvy začnou skákat jak na zblázněném semaforu ve chvíli, kdy aktivujete režim automat. Ten zcela doporučuji. Funguje tak, že nejprve prověří vzduch v místnosti a podle toho nasadí výkon větráku. Dá se navíc střídat s nočním režimem, kdy je čistička úplně tichá a displej nemusí svítit.

Kdo se má v těch barvách vyznat?
Nutno uznat, že funguje dobře a hodně rychle si všimne, že se v ovzduší něco změnilo. Citlivý je prakticky na cokoliv, ať už je to vůně vařeného pokrmu z kuchyně či sfouknutá svíčka. Zmíněná barevná indikace rychlé sdělí uživateli, jaká kvalita v ovzduší panuje.
Ovšem manuál v tomto ohledu klame. Zatímco hned na straně 6 označuje modrou jako vynikající a zelenou jako dobrou, na straně 11 je to přesně opačně. V každém případě si ale můžete být jisti, že fialová je vždy špatná a červená představuje totální peklo, tedy že hodnota 0,3mikrometrových pevných částic ve vzduchu je 150 a víc.
Dostáváme se ale k hlavnímu gró celé čističky. Její primární obor je filtrace pevných částic o velikosti až 0,3 mikrometru. Tesla na svých stránkách uvádí, že čistička dokáže filtrovat vzduch v okruhu 25 metrů čtverečných a účinně umí zbavit nejen virů a bakterií, ale třeba i cigaretového kouře. Pokud ale doma kouříte často, vězte, že filtr bude potřebovat vyměnit celkem brzy po nákupu.
Za zmínku pak stojí i zajímavě vypadající UV ionizační režim, kdy čistička likviduje veškeré nečistoty svým ultrafialovým zářením o vlnové délce 253,7 nanometru. Po zapnutí tohoto režimu jsem výraznou změnu oproti fungování bez UV nezaznamenal.
Aplikace funguje bez problému
Slovo bych měl ztratit i o doprovodné aplikaci Tesla Smart, která dělá tuto čističku vzduchu chytrým produktem do vaší domácnosti. Dostupná je pro Android i iOS a kromě nastavení, úprav profilu nabízí pohled na jednotlivé přístroje a spotřebiče.
Pokud jde čistě o námi testovaný produkt, v aplikaci nenaleznete o moc víc informací, než přímo na displeji spotřebiče. To je trochu škoda, protože aplikace tak de facto láká spotřebitele pouze na vzdálený přístup, ale nenabízí nic navíc.
Dražší Tesla Čínu nepřepere
S rozkvětem chytré domácnosti se role vedoucích výrobců ujímají hlavně velké značky, které mají obor Smart Home jen jako „vedlejší způsob obživy“. Typicky jde o velké firmy typu Xiaomi, Honor, Huawei a podobně. Tesla je ale výrobcem s hlubokou historií v srdcích českých zákazníků.
A není ani moc divu, že začíná právě s produktem, který je u výrobců zařízení chytré domácnosti jedním z těch nejoblíbenějších. Chytrá čistička vzduchu by podle ideálního scénáře neměla za pár let chybět v žádné domácnosti – asi jako televize nebo mikrovlnná trouba.

Je otázkou, jestli expanzi pomůže právě česká Tesla Smart. Oproti zmíněné asijské konkurenci se totiž nesnaží útočit cenou. Námi testovaná čistička vzduchu stojí 4 990 Kč, větší L 5 990 Kč, největší XL 6 990 Kč a maličká jen 2 490 Kč.
Srovnání s Xiaomi a dalšími nebude lehké, nikdo se na vás nebude zlobit za to, že dáte přednost třeba námi před časem testované Mi Air Purifier 3H (recenze). Na druhou stranu, skoro jednou tak drahá čistička od Tesly nabízí pokročilé funkce typu UV ionizátoru a dle mého soudu i kvalitnější automatický režim. Výběr zůstává ale na každém z vás.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.