Chytré náramky od Fitbitu by mohly dostat funkci, která dokáže zachraňovat životy

Matouš Vrchota
  • Nové funkce mohou dostat i současná zařízení značky Fitbit
  • Snímač krevního tepu může odhalit i příznaky zvýšeného krevního tlaku
  • Podobné měření nabízí i některé modely hodinek značky Samsung
fitbit_promo_foto
fitbit_promo_foto

Společnost Fitbit si zaregistrovala patent pro nositelnou elektroniku, který pomůže změřit kondici vašich cév a může odhalit první příznaky zvýšeného krevního tlaku. Žádost o patent byla podána čtvrtého prosince a je velmi stručná. Popisuje, jak malé nositelné zařízení umožní neinvazivní měření.

Fitbit přináší novou funkci

Zařízení nebude mít další senzor, k funkci mu postačí optický snímač srdečního tepu, který již nyní všechny modely Fitbitu mají. Kontrola krevního proudění bude zaznamenána během cvičení. Data budou poté podrobena analýze pro odhad rychlosti pulzování krve. Jedná se o hodnotu, jakou rychlostí se tlakové vlny pohybují uvnitř cév.

Pokud je rychlost pulzování zvýšená, jedná se o náznak snížení pružnosti cév. Cévy se tak při pumpování krve do srdce nedokáží dostatečně roztáhnout. Snížená flexibilita také naznačuje vyšší krevní tlak, který může eventuálně zapříčinit onemocnění srdce nebo dokonce mrtvici.

Stejnou technologii používá i zařízení Withings Body Cardio, jedna z nejlépe hodnocených chytrých osobních vah. I Samsung nabízí podobné měření ve vybraných modelech hodinek z řady Galaxy Watch.

Fitbit Ace 3
Fitbit Ace 3

Čtěte také: Fitbit Ace 3 je chytrý náramek nejen pro děti a mladistvé


Máte zdravé cévy? Hodinky vám poví svůj názor

Měření pulzních vln v osobní váze je jednodušší, jelikož se u toho uživatel tolik nehýbe. Měření na hodinkách tak musí počítat i s pohybem uživatele a vyfiltrovat případná falešná data. Fitbit má ve svém portfoliu i chytré váhy, zmíněný patent se ovšem zaměřuje pouze na nositelnou elektroniku.

Jak již bylo zmíněno, měření si vystačí se snímačem tepu. Je tedy možné, že se měření objeví i na stávajících modelech ve formě softwarového updatu. Není ovšem čas zadržovat dech. Jak jistě víte, pouhá registrace patentu ještě nezaručuje, že funkce spatří světlo světa. A pokud ano, čeká jej dlouhá cesta vývoje, testování a v neposlední řadě i nutnost schválení americkou asociací pro stravu a léčiva, stejně tak i schválení u podobných autorit ve zbytku světa.

Zařízení Fitbit nejsou primárně lékařské pomůcky a společnost dává jasně najevo, že hodinky nemohou být určené k diagnóze ani léčbě onemocnění. Mohou být ale pomocníkem při odhalení prvních příznaků.

Měření kyslíku v krvi přes pulzní oxymetr
Měření kyslíku v krvi přes pulzní oxymetr

Doporučujeme: K čemu je pulzní oxymetr? Vysvětlíme, jak funguje a proč je během pandemie tak žádaný


Zdraví pomahají hlídat i další senzory

Hodinky Fitbit Sense a Charge 4 se mohou pyšnit ECG senzory, které mohou zaznamenat znaky nepravidelného srdečního tepu. S těmito náznaky by se pak měl pacient dostavit za lékařem pro odborné vyšetření. Jiná zařízení s čidly pro hlídání okysličení pak mohou objevit symptomy spánkové apnoe. Pokud máte o své zdraví obavy, můžete si tato data exportovat do pdf a s nimi pak navštívit odborného lékaře k posouzení.

Podle posledních reportáží se Fitbit stal součástí studie, ve které data z hodinek mohou pomoci odhalit první příznaky onemocnění Covid-19 ještě předtím, než je člověk začne viditelně projevovat.

Hypertenze krevního tlaku je také známá jako tichý zabiják. V brzkých fázích totiž nevykazuje mnoho příznaků. Miliony lidí přitom denně sledují své sportovní aktivity nebo počet kroků. Pokud by se jejich zařízení naučilo detekovat i příznaky takového onemocnění, může tak nepřímo pomoci se záchranou lidských životů.


Autor článku

Matouš Vrchota - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články